התקרבות חד-צדדית

"קירוב" – שם קוד להחזרה בתשובה

היוזמות להידברות בין חילונים לדתיים אינן עולות יפה משום שהציפייה היא שהחילונים יתקרבו לדתיים – ולא להיפך, אומר סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן

חברי ''מניין'' בוושינגטון מדליקים נרות חנוכה. צילום: Rebecca Israel, wikipediaחברי ''מניין'' בוושינגטון מדליקים נרות חנוכה (צילום אילוסטרציה). צילום: Rebecca Israel, wikipedia

בסרטון שמפיצה עמותת קרוב ללב נראה יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו וחילוני גמור, מארח בביתו את שכניו הדתיים. זוגתו של אופנהיימר מציעה לאורחים שרימפס, בעוד בנם הצעיר מציע לחברו הדתי שוטים של אלכוהול. השכנים הדתיים בסך הכל רצו להזמין את משפחת אופנהיימר להדלקת נרות משותפת בלובי של הבניין.

קרוב ללב היא אחת העמותות והתנועות הפועלות לקירוב לבבות בין דתיים לחילונים שמוצגות בכתבה שבה תוהה "מעריב" מדוע יוזמות אלה אינן עולות יפה.

"בציבור הדתי ובעיקר החרדי, המלה 'קירוב' היא שם קוד להחזרה בתשובה”, אומר שחר אילן, סמנכ”ל עמותת חדו”ש, ל"מעריב". "כשמדובר בהידברות, הכוונה היא תמיד שהחילוני יתקרב, משתי סיבות: האחת – זו מצווה, והשנייה – רק לחילונים מותר להתקרב. זו שיטת התקרבות מאוד בעייתית. מה בעצם אתה כדתי יכול לעשות חוץ מלהיפגש ולדבר אתו בבית קפה כשר גלאט, או לבוא אתו לאירוע גלאט עם כוסות חד־פעמיות? חלק גדול מכללי היהדות מיועדים להרחיק את הגוי ואת מי שאינו שומר תורה ומצוות. לכן הסרטון הזה לא מקרב. הוא יכול לעשות אחד מהשניים: או לעצבן את החילוני והמסורתי או לגרום לכך שחילונים יתהו אם הם כאלה באמת.

שחר אילן: הדרכים הכי טובות להתקרב הן בצבא ובעבודה. זה לא קורה עם הילדים, כי ישנם דתיים שלא מוכנים לחשוף את ילדיהם לתרבות החילונית

"אני לא יכול להגיד לאדם הדתי: תאכל טריפה כדי להתקרב. אבל אני בפירוש יכול להגיד לו: אם אתה רוצה להתקרב, אתה חייב להכיר את העולם שלי. אם בעיניך העולם התרבותי, הלשוני או עולם הפנאי שלי הם טריפה, אל תגיד שאתה רוצה להתקרב. הדרך להתקרב היא גם להכיל את התרבות, את עולם הפנאי ואת המושגים של החילוני".

אילן מוסיף שתנאי הכרחי להידברות הוא הכרת עולמו של האחר. "אחת הבעיות העיקריות שלנו היום היא שאנחנו לא מכירים ולכן לא שואלים”, הוא אומר. "אדם דתי לא יתארח אצל חילונים כי הוא לא יודה בפני הילדים שזה אורח חיים לגיטימי. אם מטרת־העל היא להעביר את אורח חייך לילדים, נורא קשה לך להכיר בלגיטימיות של השונה, והידברות חייבת להכיל את הלגיטימיות של השונה. הדרכים הכי טובות להתקרב ולחיות ביחד הן בצבא ובעבודה. זה לא קורה עם הילדים, כי ישנם דתיים שלא מוכנים לחשוף את ילדיהם לתרבות החילונית".

לכתבה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?