נרות הדרה

ח"כיות מבקשות לקיים טקסי הדלקת נרות לנשים בכותל

בכל אחד מימי החנוכה מתקיים בכותל טקס הדלקת נרות בהשתתפות גברים בלבד. רב הכותל סירב בשנה שעברה לאפשר קיום טקס בעזרת הנשים

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: Shmuelxq, wikipediaרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: Shmuelxq, wikipedia

חברות הכנסת קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני, תמר זנדברג ומיכל רוזין ממרצ מבקשות מרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', לערוך טקס הדלקת נרות חנוכה בעזרת הנשים.

בכל אחד מימי חג החנוכה נערכת הדלקת נרות בעזרת הגברים בכותל. "בחדרי חרדים" מדווח שבמכתב ששלחו לרב הכותל כתבו שלוש חברות הכנסת: "ידוע כי בכותל המערבי, ובשאר המקומות הקדושים, נעשה ניסיון לזכות את הרבים. במקרה זה הרבות לא מזוכות, משבעזרת הנשים לא מתקיימת הדלקת נרות חנוכה, כמצווה. אבקש מאדוני, בכל לשון של בקשה, לפעול לכך שבחנוכה שנת תשע"ו יזוכו הרבות והרבים במצוות הדלקת נרות חנוכה, המחייבת את כולנו, נשים וגברים כאחד".

גם נשות הכותל מבקשות להפסיק את מנהג הדלקת הנרות בעזרת הגברים בלבד. במכתב שנשלח בימים האחרונים לראש הממשלה, נשיא המדינה ואישי ציבור נוספים קוראות נשות

מכתב חברות הכנסת: אבקש מאדוני... לפעול לכך שבחנוכה שנת תשע"ו יזוכו הרבות והרבים במצוות הדלקת נרות חנוכה

הכותל לממשלה להחרים את טקס הדלקת הנרות הממלכתי, מפני שהוא מתקיים דווקא בעזרת הגברים. לטענתן, הטקס במתכונת זו מדיר נשים.

אתר "כיפה" מציין שגם בשנה שעברה פנו נשות הכותל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבקשה לפעול לקידום טקס הדלקת נרות בעזרת הנשים בכותל. הבקשה הועברה לסגן שר הדתות אז, הרב אלי בן דהן, וממנו הועברה לרב הכותל. הרב רבינוביץ' השיב בשלילה ואסר על עריכת טקס בעזרת הנשים או השתתפות נשים בטקס הממלכתי.

חנה קהת, מייסדת תנועת "קולך", אמרה כי היא מחזקת את ידיהן של נשות הכותל: "הדרת הנשים היא ביזיון, זו ממש פגיעה בזכויות שלהן", אמרה.

מארגון נשות הכותל נמסר כי הפנייה נועדה לרתום את כולם למאמץ לשנות את החלטת רב הכותל המונע קיום טקס בעזרת הנשים.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

לידיעה ב"כיפה"איך תוכל לפעול?