הנצחת האפליה בחוק

חדו"ש: נתניהו, כחלון ובנט אחראים לשכרון הכוח של המפלגות החרדיות

בכינוס חירום בעקבות הצעת החוק שתעקר מתוכן את הסנקציות על השתמטות מגיוס אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "התיקון אינו חוקתי, ובעצם קיים סטטוס קוו חדש של חוסר שוויון בנטל"

דוברת הפורום לשוויון בנטל זוהרה ברגר צור בהפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב למען חובת שירות לכולם. 07.07.2012. צילום: הפורום לשיוויון בנטלדוברת הפורום לשוויון בנטל, זוהרה ברגר צור, בהפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב למען חובת שירות לכולם.צילום: הפורום לשיוויון בנטל

הפורום לשוויון בנטל קיים הבוקר כינוס חירום, על רקע כוונת המפלגות החרדיות להעביר בכנסת תיקון לחוק הגיוס, שיעקר מתוכן את הסנקציות המוטלות על משתמטים בחוק הגיוס הקיים. לפי הצעת החוק תחילת הגיוס של תלמידי ישיבות תידחה ל-2020 והסנקציות הפליליות נגד מי שישתמטו משירות לא יוחלו באופן אוטומטי אלא יהיו תלויות באישור שר הביטחון או באישור הכנסת.

"הצעת החוק החדשה הזויה כל כך", אמר בכינוס סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן. "היא אומרת, למשל, שגיוס תלמידי הישיבות יידחה ל-2020. הצעת החוק הקודמת נדחתה ל-2017 למרות התנגדותנו, כי כביכול רצו שתהיה תקופת הסתגלות. אם ב-2020 לא יעמדו בהתחייבויות יטילו קנס על הישיבות. מה יקרה עם אחרי שנתיים עדיין לא יעמדו בהתחייבויות? יצטרכו אישור מהכנסת על מנת לאכוף את החוק. זה עירוב פרוע של רשויות.

"למפלגות החרדיות בקואליציה יש כיום שיכרון כוח מוחלט. ראש הממשלה הכניס אותן לחנות, אמר תבחרו מה שאתם רוצים – הכל חינם, אך אנחנו אלה שמשלמים", הוסיף אילן לפי "חרדים 10". "זה לא עניין של ימין או שמאל, כמעט כל העם חוץ מהחרדים הוא בעד חובת שירות. התקציב הוא חלומן הרטוב של המפלגות החרדיות – קצבת הכנסה לאברכים, חוק נהרי, התמיכה בישיבות. הם יעשו הכל על מנת שהתקציב יעבור. התיקון שהם מבקשים אינו חוקתי, ובעצם קיים סטטוס קוו חדש של חוסר שוויון בנטל. בג"ץ בסוף פוסל את ההצעה, אך עד שמתקבלת פסיקת בג"ץ עוברות עוד כמה שנים

זוהרה ברגר צור: אני מאשימה את ממשלת ישראל בהפקרת הציבור המשרת ובמכירת ערכים בנזיד עדשים

שבהן החרדים לא משרתים".

לדברי אילן, הצעת החוק "מעידה על שילוב של יהירות, שכרון כוח וזלזול בוטה בשלטון החוק. זהו חוק שמטרתו להנציח את האפליה בין דם לדם ואת המצב שבו יש סוג אחד של אזרחים שדמם כחול משל היתר ואמותיהם אינן צריכות לדאוג בלילה. עיקר האחריות להצעת החוק משולחת הרסן אינה של הח"כים החרדים, שכל דרישותיהם נענות ופשוט אינם יודעים מה עוד לדרוש. האחראים האמיתיים הם בנימין נתניהו, נפתלי בנט ומשה כחלון, שנכנעים שוב ושוב ואינם אומרים להם עד כאן".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שהיה חבר בממשלה הקודמת שניסחה את הגיוס, אמר בכינוס כי הבית היהודי תמכה בלהט בחוק. הוא שאל אם שרים מהבית היהודי ומהליכוד שתמכו בחוק – כמו נפתלי בנט ומירי רגב – יצביעו עכשיו נגדו.

nrg מציין כי בכנס חירום השתתפו חברי הכנסת עפר שלח ויעקב פרי, איציק שמולי, אלעזר שטרן ועודד פורר, נציגים מהתאחדות הסטודנטים וממועצת התלמידים. ח"כ שלח אמר כי בשבוע הבא יוקם מאהל מחאה אל מול הקריה בתל אביב, שאותו יאיישו ח"כים וכלל הפעילים למען שוויון בנטל.

"ישראל היום" מדווח כי זוהרה ברגר צור, דוברת הפורום לשוויון בנטל, אמרה: "אני מאשימה את ממשלת ישראל בהפקרת הציבור המשרת ובמכירת ערכים עבור נזיד עדשים הנקרא כיסא. אין מלך בישראל ואיש הישר בעיניו יעשה".

לידיעה ב"חרדים 10"

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?