אפליה אסורה

עתירה לבג"ץ: לאפשר נישואים של בני אותו מין

שלילת יכולתם של זוגות חד מיניים להינשא בישראל פוגעת בזכויות יסוד של הפרט, נטען בעתירה

נישואים לסביים, צילום: SFBart, flickrנישואים לסביים (צילום אילוסטרציה). צילום: SFBart, flickr

האגודה למען הלהט"ב הגישה עתירה לבג"ץ, בדרישה להוציא צו על תנאי שיאפשר נישואים חד מיניים בישראל. בעתירה טוענת האגודה שהאפליה נגד הקהילה הגאה בתחום הנישואים אינה חוקתית. לדבריה, אם בית הדין הרבני אינו מכיר בנישואים חד מיניים, יש לבג"ץ הסמכות לאשר נישואים כאלה בבתי המשפט האזרחיים.

"הזכות לנישואים היא זכות יסוד השמורה לכל אחד ואחת, והאפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית אסורה והיא חייבת להיפסק", אמר עודד פריד, מנכ"ל האגודה.

העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין אוהד רוזן וחגי קלעי, לאחר שהאגודה למען הלהט"ב פנתה אל חברי הכנסת והציבה להם אולטימטום להסדרת החקיקה בנושא. האולטימטום פקע, בלי שהחקיקה קודמה. האגודה טענה ששלילת יכולתם של זוגות בני אותו מין להינשא בישראל היא אפליה האסורה על פי דין ופוגעת בזכויות יסוד מוגנות של הפרט.

בתי הדין הרבניים לא מכירים בנישואים חד מיניים, אבל מסרבים לוותר על הסמכות הבלעדית המוקנית להם להכיר בהם

"המציאות שאנחנו חיים בה אבסורדית", אמר פריד. "מצד אחד בתי הדין הרבניים לא מכירים בנישואים חד מיניים. מצד שני הם מסרבים לוותר על הסמכות הבלעדית המוקנית להם בחוק להכיר בהם. הגיע הזמן שחברי וחברות קהילת הלהט"ב יהיו אזרחים שווי זכויות".

בעתירה מבקשת אגודת הלהט"ב מבג"ץ, בין השאר, להורות לבתי הדין הרבניים להעביר הליך לרישום נישואים של בני זוג מאותו מין המוגש להם לערכאה משפטית אחרת. כך יתאפשר רישום נישואים חד מיניים בישראל שלא באמצעות בתי הדין הרבניים.

אם הצעה זו לא תתקבל על ידי שופטי בג"ץ, האגודה מבקשת להכריז על ביטול סעיף 1 בחוק בתי הדין הרבניים, הקובע כי עניני נישואים וגירושים של יהודים בישראל יהיו בשיפוטם הייחודי של בתי דין רבניים. לכל הפחות היא מבקשת לקבל סעד הצהרתי הקובע כי סעיף זה פוגע פגיעה בלתי מידתית בזכויות חוקתיות מוגנות.

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?