קמפיין לציד נפשות

"קרן וולפסון" מזרימה באמצעות שתי עמותות סכומי עתק למימון החזרה בתשובה בישראל

הקרן מעבירה מדי שנה מיליוני שקלים לשתי עמותות התומכות בפעילות של החזרה בתשובה

בית ''לב לאחים'' בבני ברק. צילום: ''כיכר השבת'', ויקיפדיהבית ''לב לאחים'' בבני ברק. צילום: ''כיכר השבת'', ויקיפדיה

כעשרת אלפים תלמידים ממשפחות חילוניות ומסורתיות לומדים כיום במסגרות חרדיות השייכות ל"חינוך העצמאי". בכירים בחינוך החרדי אומרים שמספר התלמידים שבאים ממשפחות חילוניות מגיע אף ל-17 אלף. את גיוס התלמידים החילונים ורישומם מוביל ארגון "לב לאחים", מארגוני ההחזרה בתשובה הבולטים.

חלק מהתמיכה בבתי הספר החרדיים, בהסעות ובפעילות נוספת להחזרה בתשובה מגיע מ"קרן וולפסון" – קרן חרדית שבכל אחת מהשנים האחרונות העבירה לשתי עמותות סכום הגבוה מתקציב משרד החינוך לפעילות תורנית.

בחינוך החרדי האשכנזי מקדישים מאמץ מיוחד לגיוס תלמידים ממשפחות חילוניות ומסורתיות באמצעות "לב לאחים". לפי כתבה נרחבת ב"הארץ", בישיבה של רכזי הרישום של הארגון, שנערכה לקראת פתיחת שנת הלימודים הנוכחית וסוקרה בעיתון "יתד נאמן", דווח על "אלפי תלמידים ותלמידות חדשים, המצטרפים לגני הילדים ולבתי הספר".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "חשוב מאוד שהציבור הישראלי יהיה מודע לסכומי העתק המוזרמים כדי להעביר ילדים ובני נוער ממסלול ציוני של השכלה כללית, שירות ועבודה למסלול לא ציוני של השתמטות מהשכלה, השתמטות מצבא והשתמטות מעבודה". לדברי רגב, "נראה שמעטה הסודיות שתחתיו פועלת קרן וולפסון מיועד ביו היתר כדי שהציבור החילוני לא יהיה מודע להיקף ההתקפה עליו, על אמונותיו ועל ילדיו. מדובר במסע החזרה בתשובה בהיקף של מאות מיליוני שקלים,

מנכ"ל חדו"ש: סכומי עתק מוזרמים כדי להעביר ילדים ובני נוער ממסלול ציוני של השכלה כללית, שירות ועבודה למסלול של השתמטות מהשכלה, השתמטות מצבא והשתמטות מעבודה

שמקיימים גורמים המייצגים יהדות קיצונית ושמיועד לשנות את פני החברה הישראלית. ספק אם אפשר לאמוד את היקף הנזק שגורמות הקרנות האלו לעתיד הכלכלה והמדינה".

עוד אמר רגב: "ראוי שהכנסת תקיים דיון חירום על הממצאים המדהימים. אבל בכנסת שהולכת להעביר בתקציב הקרוב מיליונים רבים למימון חינוך ללא ליבה ולמימון ארגוני החזרה בתשובה, קשה לצפות לדיון כזה". רגב קרא למנהיגי הציבור החילוני והמסורתי "להתגייס למאבק בקמפיין ציד הנפשות".

בארגון "לב לאחים", שהוקם ב-1991, יש כ-3,000 פעילים. על פי דיווח לרשם העמותות, ב-2013 הסתכם מחזור הפעילות של הארגון בכ-21.5 מיליון שקל. הארגון מתמקד בשני תחומים עיקריים: העברת שיעורי תורה והרצאות ברחבי הארץ; ורישום ילדים למוסדות חינוך תורניים.

ב-2012 תרמה קרן "אור לנוער ב'" כ-6.6 מיליון שקלים ל"לב לאחים" – כמעט 30% מכלל התרומות שגייס הארגון באותה שנה. עמותה זאת ועמותת "משאת משה ב'" מרכיבות את "קרן וולפסון", שהקים המיליארדר האמריקאי החרדי זאב וולפסון, מייסד חברת "נס טכנולוגיות". הקרן הוסיפה לפעול גם לאחר מותו של וולפסון ב-2012.

על פי הדיווחים לרשם העמותות, בארבע השנים האחרונות תמכה הקרן ביותר ממאה עמותות וארגונים, בסכום ממוצע של כ-155 מיליון שקלים בשנה. בשנים קודמות הגיעו היקף התמיכה של הקרן אף ל-200 מיליון שקל. סכום זה מתווסף למימון ממשלתי נכבד.

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?