קירוב לחילונים

אלפי ילדים חילונים לומדים בבתי ספר להחזרה בתשובה

מערכת השעות בבתי הספר שמפעיל ארגון "לב לאחים" כוללת אנגלית, מתמטיקה והיסטוריה, אבל לא בהיקף שקובעת תוכנית הליבה. יותר ממחצית השעות מוקדשות ללימודי קודש. הארגון מגייס אלפי תלמידים ממשפחות חילוניות

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"לב לאחים", אחד הארגונים הבולטים בתנועת ההחזרה בתשובה, רשם בשנים האחרונות אלפי ילדים ממשפחות חילוניות ומסורתיות בגני ילדים ובבתי ספר של החינוך העצמאי – מערכת החינוך החרדית המרכזית, שמקבלת מימון מלא מהמדינה.

באמצעות שתי עמותות – קרן "אור לנוער ב'" וקרן "משאת משה ב'" – מפעיל הארגון מערך של שיעורי תורה, חוגי בית והרצאות וכן מוסדות חינוך תורניים המשתייכים לרשתות "שובו", "נתיבות משה" ו"שערי ציון". הארגון מפעיל גם בתי ספר שאינם חלק מרשת מאורגנת. "אנו רושמים ב'לב לאחים' כ-4,000 עד 5,000 ילדים בשנה לבתי ספר תורניים, רגליהם מוליכות אותם אלינו", אמר הרב אורי זוהר, המוביל את הפעילות לרישום ילדים חילונים לבתי ספר חרדיים, לאתר "כיכר השבת".

פעיל ב"לב לאחים" סיפר ל"הארץ" על בית הספר "תורה והוראה", שבו נדרשים ההורים "לשמור מצוות והאמא צריכה להגיע עם כיסוי ראש. באופן טבעי, ככל שהחומר של המשפחות יותר טוב וחזק, ככה בית הספר יותר טוב. אין מה לעשות". הפעיל הוסיף שרשתות "שובו" ו"נתיבות משה" "הוקמו מראש למשפחות חילוניות, זה הקירוב. המשפחה יכולה לחלל שבת, אבל הילדים צריכים לשמור תורה ומצוות. זו המטרה שלנו. שלחתי הרבה ילדים גם לבתי הספר האלה. אני שמח שהצלתי את הנשמה שלהם".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מדובר במסע החזרה בתשובה בהיקף של מאות מיליוני שקלים, שמקיימים גורמים המייצגים יהדות קיצונית ושמיועד לשנות את פני החברה הישראלית. ספק אם אפשר לאמוד את היקף הנזק שגורמים בתי הספר האלה לעתיד הכלכלה והמדינה. חלק משמעותי מפעילות המיסיון החרדי מבוססת על הטעיית ההורים או אחיזת עיניים שלהם. מכתבות

בבתי הספר המשפחה יכולה לחלל שבת, אבל הילדים צריכים לשמור תורה ומצוות

בעיתונות החרדית עולה בבירור שהפעילות במדרשיות לנוער נעשית לעתים בניגוד לחוק, מאחורי גבם של ההורים. כן עולה שההורים רושמים את ילדיהם לבתי הספר להחזרה בתשובה, אבל הכוונה היא להחזיר בתשובה את המשפחה כולה ולשלוח את בוגרי בתי הספר לישיבות חרדיות. בישיבות האלו בדרך כלל לא לומדים ליבה ולא מחנכים לדמוקרטיה ולשירות צבאי".

"חמורה במיוחד", לדבריו, "העובדה שהמאמצים לשטיפת מוחם של תלמידים נעשים על ידי גורמים שאינם מוכנים לחשוף את ילדיהם ואת מוסדות החינוך שלהם להשקפות עולם יהודיות אחרות. אין כמובן כל אפשרות לפעילות חילונית בקרב הציבור החרדי. סביר להניח שאם חילונים היו מנסים להפעיל מדרשיות באזורים חרדיים או מתדפקים על הדלתות באזורים אלה ומבקשים לרשום את הילדים לבית ספר ממלכתי, הם היו מותקפים באלימות".

לפי מידע שמסרו רכזי הרישום של "לב לאחים", במרכז הארץ – בין רעננה וכפר סבא לרחובות – הצטרפו השנה כאלף תלמידים למסגרות "קירוב". מונח זה מתייחס למסגרת המיועדת לתלמידים שאינם ממשפחות חרדיות. באזור ירושלים, בצפון הארץ ובדרומה הצטרפו למוסדות הארגון כמה מאות תלמידים.

מערכת השעות בבתי הספר שנתמכים על ידי "לב לאחים" כוללת אנגלית, מתמטיקה והיסטוריה, אבל לא בהיקף שקובעת תוכנית הליבה. יותר ממחצית השעות מוקדשות ללימודי קודש. לערבית אין זכר. בתי הספר מקבלים מימון מלא ממשרד החינוך, בדומה ליתר מסגרות החינוך העצמאי. מעבר לרישום הילדים במסגרות חינוך חרדיות, בשנת הלימודים מפעיל הארגון פועלת מערכת של כוללי ערב לקירוב, שיעורי תורה, חוגים והרצאות להורי התלמידים.

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?