כספים בשני מישורים

יו"ר צעירי חב"ד נאשם בקבלת מיליוני שקלים במרמה

כתב האישום מייחס ליוסף אהרונוב קבלה במרמה של כ-3.5 מיליון שקל, העלמה של הכנסות נוספות וסיוע לעובדי העמותה לקבל תמיכות ממשרד החינוך שלא כחוק

הרב יוסף אהרונוב, יו''ר צעירי חב''ד. צילום: צעירי חב''ד, ויקיפדיההרב יוסף אהרונוב, יו''ר צעירי חב''ד. צילום: צעירי חב''ד, ויקיפדיה

לפי כתב אישום שהוגש אתמול נגד יוסף אהרונוב, יו"ר אגודת צעירי חב"ד, הוא קיבל במרמה 3.5 מיליון שקל והעלים הכנסות נוספות. כן נטען כי אהרונוב סייע לעובדים באגודה להעלים הכנסות ולקבל תמיכות ממשרד החינוך שלא כחוק.

בכתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נטען כי אהרונוב, שמשמש יו"ר צעירי חב"ד מאז 1999, שלט בעמותה ובעמותות הקשורות אליה. פרקליטות מחוז תל אביב טוענת בכתב האישום שהוא ניהל את הפעילות של צעירי חב"ד בשני מישורים: אחד היה גלוי לכל והשני נסתר.

במישור השני, שנסתר אף מעיני החשב ורואה החשבון של העמותה, אהרונוב קיבל במרמה כספי תרומות שיועדו לחב"ד באמצעות חשבון בנק פרטי בבעלותו, שהיה רשום תחת השם "חב"ד צ'רנוביל צ'ילדרן". אהרונוב הורה לתורמים מחו"ל להעביר כספים לחשבון זה. להנהלת החשבונות של העמותה הוא הורה לא לרשום את מלוא התרומות שהועברו לאותו חשבון. כן הורה לרשום תרומות שנתקבלו כהלוואת. הפרקליטות ובאי כוחו של אהרונוב הגיעו להסדר טיעון.

אהרונוב משך שכר חודשי מצעירי חב"ד, אף על פי שכחבר ועד העמותה לא היה רשאי לכך

אהרונוב משך שכר חודשי מצעירי חב"ד, אף על פי שכחבר ועד העמותה לא היה רשאי לכך. הוא הורה להנהלת החשבונות לא לרשום בספרי העמותה כי שולם לו שכר חודשי והצהיר בפני הרשויות שאינו מקבל שכר מהעמותה. על פי כתב האישום, אהרונוב גם הורה לרשום באופן מוטעה את הוצאות השכר ששולם לעובדים בעמותה.

באי כוחו של אהרונוב, עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין ממשרד הרצוג פוקס נאמן, מסרו לוואלה: "הרב אהרונוב פועל במשך עשרות שנים במסירות אין קץ למען המפעלים המבורכים של צעירי חב"ד... תוך כדי ניהול המערכת המסועפת שבראשה הוא עומד, נעשו מעשים שהוא מביע את צערו עליהם ונוטל את האחריות לכך. עם זאת, חשוב להדגיש כי הרב אהרונוב לא נטל מעולם כספים לכיסו ואף לא מואשם בכך. כל הכספים שהתקבלו מכספי התרומות, שימשו לצורכי פרויקט נעלה להצלת ילדי צ'רנוביל".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?