קואליציה חסרת אחריות

גידול רטרואקטיבי בתקציב הישיבות: בסוף השנה התשלום לאברך יהיה פי 4.5 מאשר ביולי

בעקבות הגדלת התקציב, בנובמבר ובדצמבר יקבל כל אברך 2,000 שקל. מנכ"ל חדו"ש: זוהי יריקה בפרצופם של הבוחרים

מסדרונות של ישיבה בירושלים, 14.04.2001. צילום: נתי שוחט, פלאש 90מסדרונות של ישיבה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

המלגה לתלמידי הכוללים הוגדלה בחודשיים האחרונים ב-79%, לקראת ההגדלה הצפויה של סעיף הישיבות בתקציב המדינה. בתקציב הקרוב יגדל תקציב הישיבות מ-555 מיליון שקל ל-984 מיליון שקל (עלייה של 77%). תקציב הישיבות משמש בעיקר לתשלום לישיבות לבני 18 ומעלה (ישיבות גדולות) ולכוללים (ישיבות לגברים נשואים).

ב-2014 אושר תקציב של 454 מיליון שקל לישיבות. התקציב בפועל היה 555 מיליון שקל. על פי ההסכמים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות, בתקציב 2015 יעלה התקציב ל-984 מיליון שקל – גידול של 117% לעומת התקציב המאושר וגידול של 77% לעומת התקציב בפועל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קשה לשער בכלל את הנזק שתגרום הגדלת תקציב הישיבות לכלכלת ישראל. מדובר בחבלה ישירה בתהליך הכל כך חשוב של יציאת החרדים לשוק העבודה. ביד אחת מדינת ישראל משקיעה ובצדק סכומי עתק בשילוב חרדים באקדמיה ובתעסוקה. ביד השנייה היא מתכוונת להשקיע סכומי עתק, כולל רטרואקטיביים, בהשארתם בישיבות. קואליציה שתאשר את התקציב המטורף הזה היא קואליציה חסרת אחריות, שמוכרת את עתיד הציונות והכלכלה בנזיד שלטון".

רגב הזכיר שמחקר דעת הקהל השנתי של חדו"ש, מדד הדת והמדינה, גילה ש-"79% מהציבור היהודי, ארבעה מכל חמישה משיבים,

הרב רגב: גדלת תקציב הישיבות היא חבלה ישירה בתהליך של יציאת החרדים לשוק העבודה

מתנגדים לכוונת הקואליציה להגדיל את תקציב הישיבות וההטבות לאברכים. בין מצביעי הליכוד – 81% מתנגדים, בין מצביעי כולנו – 87% ובין מצביעי הבית היהודי – 69%". לדבריו, "במצב הזה קשה שלא לראות במהלכי הקואליציה יריקה בפרצופם של בוחריה".

עד יולי השנה קיבלו האברכים ותלמידי הישיבות הגדולות הקצבות לפי תקציב 2014. האברכים קיבלו 432 שקל בחודש ותלמידי הישיבות הגדולות 240 שקל. לקראת התשלום לאוגוסט (שניתן בספטמבר) הסכימו משרד האוצר ומשרד החינוך, בלחץ הח"כים החרדים, להגדיל את הקצבאות על פי הצעת התקציב ל-2015, שתאושר כנראה בנובמבר. בעקבות הסכמה זאת גדלה קצבת האברך ל-774 שקל (תוספת של 79%) ואילו ההקצבה לתלמיד ישיבה גדולה עלתה ל-430 שקל (79%).

לפי "TheMarker", הגדלת תקציבי הישיבות תהיה רטרואקטיבית ותחול מתחילת השנה. התוצאה: בחודשיים שלאחר אישור התקציב (נובמבר ודצמבר) יקבלו הישיבות והכוללים תשלום מוגדל גם בעבור ינואר-יולי. ההקצבה לאברך תגיע לסכום שיא של כ-2,000 שקל לאברך בחודש. ההקצבה לתלמידי ישיבה גדולה תהיה 1,100 שקל בחודש.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?