סדרת עבירות שחיתות

אישום: הרב הראשי לשעבר מצגר קיבל שוחד של 8 מ' ש'

לפי כתב האישום, מצגר לקח שוחד בתמורה לגיורים והעביר לכיסו עשרות אחוזים מתרומות שגייס לעמותות

הרב הראשי יונה מצגר. צילום: ליאור גולגר, ויקיפדיההרב הראשי יונה מצגר. צילום: ליאור גולגר, ויקיפדיה

כתב אישום שהוגש אתמול נגד הרב הראשי לשעבר, יונה מצגר, מייחס לו סדרה של עבירות שחיתות, ובראשן קבלת שוחד בהיקף של למעלה מ-8 מיליון שקל. פרקליטות המדינה מתארת בכתב האישום עבירות נוספות שביצע מצנר לכאורה – גניבה, מרמה, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון.

בין השאר מציין כתב האישום כי מצגר קיבל 500 אלף דולר במזומן לחתונת בנו, עוד 500 אלף דולר בתמורה לברכה שנתן למיליארדר לרכישת מטוס פרטי ו-150 אלף דולר שקיבל בעד גיור ילדיו של אוליגרך. המשטרה גייסה בפרשה עד מדינה ששמו אסור בפרסום. טרם הוחלט מי מנותני השוחד יועמדו לדין.

בכתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, מתוארות חמש פרשות עיקריות. בראשונה, המכונה "פרשת הגיורים", נאשם מצגר בקבלת שוחד מאילי הון שביקשו להתגייר ולערוך בירורי יהדות. לפי כתב האישום, בין המעוניינים לבין מצגר שידך הרב גבריאל כהן, שהיה רב ואב בית דין בלוס אנג'לס.

הפרשה השנייה נוגעת לסיוע בגיוס תרומות שהעניק מצגר לעמותות שונות. לפי כתב האישום, מצגר קיבל חלק מהכספים לעצמו וראשי העמותות ידעו זאת. לדוגמה, רועי מור, איש עסקים ישראלי השוהה בחו"ל, תרם לעמותת חסדי שבת 300 אלף דולר ו-75 אלף שקל.

מצגר נתן ברכה למיליארדר האזרי טלמן איסמאילוב, לשם רכישת מטוס פרטי, וקיבל 500 אלף דולר

מצגר קיבל 50 אחוזים מהתרומה. מצגר גייס תרומות גם לעמותת בית התבשיל, וקיבל 30 אחוזים מהתרומה.

מצגר, לפי כתב האישום, גם קיבל באופן שיטתי טובות הנאה בתמורה לברכות שנתן או בעד השתתפות בכנסים ואירועים. לדוגמה, הוא השתתף בכנס של ראשי הדתות בקזחסטן וקיבל מאיל ההון היהודי־הקזחי אלכסנדר משקביץ 50 אלף דולר.

"הארץ" מציין כי מצגר נתן ברכה למיליארדר האזרי טלמן איסמאילוב לשם רכישת מטוס פרטי, ואיסמאילוב העביר אליו 500 אלף דולר. איסמאילוב גם ביקש ממצגר למנות את מקורבו, הרב יניב נפתלייב, לרב העדה הקווקזית בישראל. לפי כתב האישום, מצגר נענה לבקשה ובתמורה קיבל 70 אלף דולר.

מצגר מואשם גם בעבירות מס, בהלבנת הון ובהעלמת הכנסת. לפי אישום נוסף, הוא הדיח את נהגו ומקורבו חיים אייזנשטט להציג גרסה שקרית בחקירתו.

סניגוריו של הרב הראשי לשעבר, פרופסור דוד ליבאי ועו״ד אלעד רט, מסרו בתגובה: "קיבלנו בצער רב את החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד הרב מצגר. הרב מצגר מכחיש בתוקף את האישומים המיוחסים לו ודוחה את טענותיו של עד המדינה. לדברי הרב הוא מעולם לא קיבל שוחד, לא דרך עד המדינה ולא דרך אחרים, והוא נחוש להילחם על חפותו".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?