שאיפה אמיתית

יהדות שמתאימה לרוב הישראלים

בראיון נרחב לעיתון יהודי בניו ג'רזי מספר מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, על המאבק למען חופש דת בישראל

כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושים אזרחיים (צילום אילוסטרציה). צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

במפת חופש הנישואים בעולם, מסמך שיצרה עמותת חדו"ש, ישראל מקבלת את הציון 0. הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון דומה מבחינה זאת לשכנותיה המוסלמיות. כמו רבות משכנותיה, ישראל ירשה את מערכת הנישואים שלה מהאימפריה העותמאנית. באותה מערכת הנישואים מסורים לידיהם של גופים דתיים רשמיים כמו הרבנות הראשית. בני זוג השונים בדתם זה מזה אינם יכולים להינשא בישראל. גם 300 אלף ישראלים הרשומים כחסרי דת אינם יכולים להינשא.

הרב עו"ד אורי רגב, המייסד והמנכ"ל של עמותת חדו"ש, רוצה לשנות את מצב חופש הנישואים בישראל. הוא פועל גם להפרדת הדת מהמדינה, מגמה שבה תומכים רוב הישראלים. לפי מדד הדת והמדינה – סקר של חדו"ש שערך מכון סמית – רוב מכריע מקרב היהודים בישראל תומך בחופש בחירה בנישואים, בהכרה בנישואים אזרחיים ובנישואים שעורכים רבנים רפורמיים וקונסרבטיביים.

יש הסבורים שהמונופול של הרבנות הראשית בתחום הנישואים ובתחום הגיור הוא "מחיר שכדאי לשלם כדי לשמור על ישראל כמדינה יהודית", אומר רגב בראיון נרחב לעיתון " New Jersey Jewish Standard". "השאלה היא אם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו, במסווה של שמירה על זהותה היהודית של המדינה, להפוך את ישראל לדמוקרטיה המערבית היחידה המטיל הגבלות על זכות הנישואים של אזרחיה?"

לדבריו, "רוב הילדים הגדלים כיום בקהילות יהודיות באמריקה ימצאו בעתיד שישראל מתייחסת אליהם כאל לא יהודים או כאל לא יהודים מספיק – אם לא נוכל לעבוד יחד כדי להביא לשינוי. הם לא יוכלו להתחתן באופן חוקי בישראל, אם יבחרו לחיות

רוב הילדים הגדלים כיום בקהילות יהודיות באמריקה ימצאו בעתיד שישראל מתייחסת אליהם כאל לא יהודים

באמריקה. זה לא מתכון לחיזוק הסולידריות בין ישראל ליהדות התפוצות.

"חדו"ש מתייחדת בשיתוף הפעולה בינה לבין יחידים וארגונים אורתודוקסיים, קונסרבטיביים, רפורמיים וחילוניים ובהתמקדותה בחופש הדת ובשוויון", מוסיף רגב. לדבריו, המיקוד מאפשר לעמותה למצוא בעלי ברית הן בימין והן בשמאל. "במאבק שלנו תומך רוב מכריע מקרב הישראלים. לא מדובר ביהודים אמריקאים לא-אורתודוקסים שמנסים להכתיב לישראלים איך לנהל את חייהם. מדובר בשאיפה אמיתית של רוב הישראלים לראות את ישראל מקיימת את ההבטחה הגלומה במגילת העצמאות לחופש דת ולשוויון".

מוקדם יותר השנה דיווחה חדו"ש על הישג במאבק נגד המונופול של הרבנות הראשית בתחום הכשרות. במשך עשרות שנים איימה הרבנות לשלול את תעודת הכשרות מבתי מלון שאיפשרו לצלם בשבת או הציגו סמלים לא יהודיים כמו עצי חג המולד. בתי מלון גם מנעו מאורחים רפורמים וקונסרבטיבים להשתמש בכלי נגינה בערב שבת, מחשש שיאבדו את תעודות הכשרות. ל

דברי רגב, בעקבות חילופי מכתבים שנמשכו כשנה הסירה הרבנות לאחרונה את הדרישות האלה, שהוצגו לעסקים המבקשים תעודת כשרות. "עכשיו עלינו לוודא שהם מקיימים את הקריטריונים החדשים", הוא מציין. "התקופה הנוכחית היא תקופה מרגשת, שבה לא מעט דברים שבעבר נחשבו חלק מהיסודות, שאי אפשר לעשות דבר כדי לשנותם, נשחקים עכשיו. יש לקוות שבסופו של דבר הם יתמוטטו".

לכתבה ב"New Jersey Jewish Standard"איך תוכל לפעול?