כלי נגד סרבנים

תקדים: בג"ץ אישר הטלת קנס על סרבנית גט

בית דין רבני קבע ב-2008 כי על בני הזוג להתגרש, אבל האשה סירבה לקבל את הגט

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90חרדי בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, אישרה הטלת קנס כספי על אשה סרבנית גט. בית הדין הרבני הוציא ב-2008 פסק דין המחייב גירושים של האשה מבעלה. לפי ידיעה באתר "כיפה", האשה סירבה לביצוע הגירושים. בית הדין הרבני עשה ניסיונות רבים לשכנע את האשה לקבל גט מבעלה, אבל היא עמדה בסירובה.

האשה אינה מוכנה לחיות עם בעלה אבל גם אינה מוכנה לקבל ממנו גט. הבעל ביקש מבית הדין הרבני לכפות את הגט על האשה. ב-2013, לאחר שנים של מאמצים לשכנע את האשה להתגרש, נענה בית הדין הרבני לבקשת הבעל והטיל קנס על האשה כדי לכפות עליה לקבל את הגט.

השופטת נאור אישרה לאחרונה את ההחלטה להטיל על האשה קנס של 2,000 שקל לכל שבוע "שבו מסרבת המשיבה לקבל

האשה אינה מוכנה לחיות עם בעלה אבל גם אינה מוכנה לקבל ממנו גט

את גטה. הקנס ייגבה לטובת המדינה".

השופטת נאור כתבה בין השאר: "לאחר שעיינתי בהחלטת בית הדין הרבני ובטענות הצדדים לא מצאתי מקום להפעיל את סמכותי ולבטל או לשנות את הקנס שהושת. פסק הדין לגירושים ניתן לפני כשבע שנים. פסק דין זה טרם קוים. המשיבה לא הציגה, לפחות בהליך זה, כל סיבה המצדיקה את הימנעותה מקיומו של פסק הדין".

מהייעוץ המשפטי לשיפוט הרבני נמסר כי הטלת קנס היא כלי חשוב העומד לרשות הערכאה המשפטית למניעת סרבנויות גט. בכלי זה אפשר יהיה להשתמש במקרים המתאימים.

לידיעה ב"כיפה"איך תוכל לפעול?