לחצים פסולים

עתירה: לעכב מינוי הדיינים בגלל טענות לאיומים פוליטיים

עורך הדין מרדכי אייזנברג עתר לבג"ץ נגד מינוי הדיינים בבתי הדין הרבניים, בטענה שחברי כנסת איימו על שרים בוועדה בפירוק הקואליציה

אולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickrאולם בבית המשפט העליון. צילום: Stellas mom, flickr

חלק מחברי הוועדה למינוי דיינים, שמינתה 22 דיינים לבתי הדין הרבניים לפני ראש השנה, היו נתונים לאיומים פוליטיים. כך טוען עורך הדין מרדכי אייזנברג, שהגיש ביום ראשון עתירה לבג"ץ נגד המינויים.

לדברי אייזנברג, חבר כנסת, או כמה חברי כנסת, הבהירו ליו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, ולחברת הוועדה, שרת המשפטים איילת שקד, כי סטייה מהרשימה המפלגתית המוסכמת תביא לפירוק הקואליציה. "מסרים אלו הועברו בסמוך לכינוס הוועדה ובעיקר בין סבב ההצבעה הראשון לשני", טוען אייזנברג.

הוא יוצא גם נגד ההחלטה למנות לדיינים את הרב אריאל שווייצר, גיסו של הרב הראשי דוד לאו, והרב ינון בוארון, בנו של חבר הוועדה הרב ציון בוארון. אייזנברג מסביר ששווייצר ובוארון נבחרו בניגוד לדין ובניגוד להחלטה קודמת של הוועדה, כי יש להימנע מדיון

רעה חולה היא ההתייחסות לוועדה כאל ועדה פוליטית, משל היתה אחת מוועדות המשנה אשר בכנסת

במועמדותם. לדבריו, הרבנים לאו ובוארון השתתפו בדיונים המקדימים והפעילו לחצים פסולים על חברי הוועדה.

אייזנברג ביקש מבג"ץ לעכב את הליכי מינוי הדיינים. אתר News1 מציין שהשופט מני מזוז הורה למדינה להגיש תגובה ראשונית לעתירה עד יום שישי, 2 באוקטובר.

לדברי אייזנברג, יש בידיו הוכחות למעורבות פוליטית מסיבית בהליך הבחירה. הוא טוען שהדיינים נבחרו לפי מפתח מפלגתי: שליש חרדים אשכנזים מטעם יהדות התורה, שליש חרדים ספרדים מטעם ש"ס, שליש דתיים-לאומיים מטעם הבית היהודי ועוד מועמד מוסכם.

"רעה חולה היא ההתייחסות לוועדה כאל ועדה פוליטית, משל היתה אחת מוועדות המשנה אשר בכנסת. זר לא יבין עד כמה הושרשה במשך השנים נורמה זו לצד נורמות פסולות נוספות שעיקרן פרוטקציוניזם, העדפת קרובים והעדפת מקורבים לבעלי שררה", כותב אייזנברג בעתירה.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?