חיוני או לא

היועמ"ש יכריע במחלוקת בעניין עבודות ברכבת בשבת

שר הכלכלה, אריה דרעי, פרסם הנחיה שלפיה חברה ממשלתית המבקשת לעבוד בשבת נדרשת לקבל אישור מהשר הממונה עליה

היועץ המשפטי לממשלה, עו''ד יהודה ויינשטיין. 10042011. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90היועץ המשפטי לממשלה, עו''ד יהודה ויינשטיין. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עתיד להכריע בימים הקרובים בשאלה אם שר הכלכלה רשאי לדרוש מחברה ממשלתית לקבל אישור מהשר הממונה עליה לעבוד בשבת, מכיוון שהעבודה חיונית.

התערבותו של וינשטיין נדרשת בגלל מחלוקת בין שר הכלכלה, אריה דרעי מש"ס, לשר התחבורה, ישראל כ"ץ מהליכוד. המחלוקת פרצה לאחר שדרעי הוציא הנחיה בעל פה המחייבת את רכבת ישראל לקבל אישור לעבוד בשבת משר התחבורה.

דרעי, לפי ידיעה ב-News1, פרסם את ההנחיה לאחר שנוכח כי רכבת ישראל עובדת בשבת גם בעבודות שסובלות דיחוי. לפני כשבוע וחצי קיבלה הרכבת אישור ממינהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה, שמעניק היתרים לעבודה בשבת, לבצע עבודות תשתית בשבת בקו מתל אביב לירושלים ובקו ממודיעין לנתב״ג.

דרעי ביקש מכ"ץ לבדוק אם העבודות שהרכבת ביקשה לבצע בשבת אכן דחופות. כעבור כמה שעות מסר לו מנכ״ל משרד התחבורה,

לרכבת אמנם יש היתר לעבוד בשבת, אבל העבודה סובלת דיחוי. משרד התחבורה אסר על הרכבת לעבוד בשבת

עוזי יצחקי, כי לרכבת אמנם יש היתר לעבוד בשבת, אבל העבודה סובלת דיחוי. יצחקי הוסיף כי משרד התחבורה החליט לאסור על הרכבת לבצע את העבודות בשבת. בעקבות כך החליט דרעי לדרוש מכל חברה ממשלתית שתבקש מעתה היתר לעבוד בשבת לצרף את חתימת השר הממונה.

בג"ץ מחייב את משרד התחבורה למסור את תגובתו לעתירה שהגישה בעניין רכבת ישראל עד 14 באוקטובר. גם דרעי ומשרד התחבורה צריכים להגיש את עמדתם במועד זה.

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי יידרש למחלוקת בין שר הכלכלה לשר התחבורה אחרי החג. עד להכרעתו של וינשטיין ההיתרים לעבודה בשבת יינתנו לפי הנוהל שקדם להנחיה החדשה של שר הכלכלה.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?