ושרץ בידם

גברים מסלקים נשים ממעיינות ירושלים כדי שיוכלו לטבול

בשנים האחרונות באים אלפים לקיים מצוות טבילה בימי שישי במעיינות שבהרי ירושלים. רבים טובלים בעירום וכך נמנע מנשים לטבול. המעיינות הפכו למוקד החדש של מאבק נגד הדרת נשים

צעירים טובלים במעיין ליפתא במערב ירושלים. צילום: Ori~, wikipediaצעירים טובלים במעיין ליפתא במערב ירושלים. צילום: Ori~, wikipedia

במעיין הגדול של ליפתא, כמו במעיינות אחרים באזור ירושלים, אפשר לפגוש בימי שישי גברים רבים הבאים לטבול לפני כניסת השבת. בעבר היו המעיינות מוכרים רק ליודעי ח"ן, אבל בשנים האחרונות הם מוכרים יותר ונגישים יותר. שיפור הנגישות של המעיינות הפך אותם לאתרי הטבילה המועדפים בעיני אלפים מתושבי ירושלים והיישובים הסמוכים אליה. אבל מכיוון שמרבית הגברים טובלים במעיינות בעירום מלא או חלקי, נמנע מנשים ליהנות מהמים הצלולים.

לפי כתבה ב"הארץ", המעיינות בהרי ירושלים הם המוקד החדש של המאבק נגד הדרת נשים. הרב אביע"ד סנדרס, רב בישיבת הסדר ובמדרשות, תיאר את התופעה בעמוד הפייסבוק שלו לפני יום כיפור: "לא מזמן חגגנו יום הולדת לבן שלי, החלטנו ללכת כל המשפחה למעיין בהרי ירושלים. למרבה ההפתעה, כשהגענו למעיין היו שם מספר גברים בשלבי טבילה שונים. מיותר לציין שרעייתי ובתי הקטנה לא יכלו להתקרב. כאשר ביקשתי מהגברים להתלבש כי אשתי רוצה גם היא להגיע למעיין נעניתי בבוז. רק לאחר מספר הפצרות הם ניאותו להתלבש, אך הודיעו לי שהם מקציבים לנו רבע שעה להיכנס למעיין".

מדריך הטיולים צביקה ליבנה תיאר את המתחולל במעיין ליפתא לפני כשלושה שבועות בפוסט שפרסם. "בשנים האחרונות

הרב סנדרס: כשהגענו למעיין היו שם מספר גברים בשלבי טבילה שונים. מיותר לציין שרעייתי ובתי הקטנה לא יכלו להתקרב

הופכת הבריכה בליפתא למקום שבו טובלים גברים, שמקבעים את הבריכה הזו בתודעה שלהם כ'מקווה טהרה לגברים'. לפני שנה הגעתי לשם עם בנותי, והגברים שהיו בתוך הבריכה ביקשו מאתנו שלא ניכנס כי 'עכשיו זה מקווה'... לפני כ-20 יום קיבלה הבת הצעירה שלי טלפון מחברה שלה שסיפרה לה בבהלה שאיימו על אחותה, שבילתה שם עם חברותיה, שאם הן לא יפנו את המקום הם ידקרו אותן!"

ליבנה, תושבה ירושלים, הוסיף: "משיחה שקיימתי עם אחד הצעירים הדתיים שהיו שם, הבנתי שהם בטוחים שזה מקווה ושיש להם זכות לבקש ואף לדרוש מהמבקרות במקום לכבד את הצורך שלהם לסביבה סטרילית מנשים".

הרב סנדרס טען שמבחינה הלכתית, אנשים המונעים טבילה מנשים הם בגדר "טובלים ששרץ בידם". "אם אתה טובל תוך כדי רמיסת האחר אתה ממשיך את החטא. בוא רק נדמיין את המציאות ההפוכה של חבורה של בנות שמחליטה להיכנס למים בעירום, מה היה קורה?"

הטובלים עצמם הסבירו שהטבילה במעיין בטבע היא טבילה איכותית יותר מזו שבמקווה העירוני. לדבריהם, לרוב הם לא מפריעים לאיש. "בדרך כלל מבקשים ואנשים נותנים לך כמה דקות", אמר א', שטבל בליפתא. "אני לא מאמין בלריב, אבל אנשים באים לטבול פה כבר 3,000 שנה".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?