גישה מאפשרת

יעלון: אין לכפות גיוס חרדים בכוח

בראיון ל"כיכר השבת" אמר שר הביטחון, כי לא רצה שגיוס חרדים לצה"ל "ייעשה מתוך חוק שעוקר תלמידי ישיבה מספסל הלימודים"

שר הביטחון משה יעלון נואם באירוע בתיאטרון ירושלים. 16-09-2013. צילום: מרים אלסטר/פלאש 90שר הביטחון, משה יעלון, נואם באירוע בתיאטרון ירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"אני בעד השתלבות ושירות, אך בשום פנים ואופן לא רציתי שזה ייעשה מתוך חוק שעוקר תלמידי ישיבה מספסל הלימודים ומביא אותם לשירות הצבאי. ראיתי בזה סכנה גדולה", אמר שר הביטחון, משה יעלון. "חששתי שההתלהמות בקרב פוליטיקאים מסוימים עלולה ליצור תהליך של נסיגה בהתגייסות. הגענו להישגים יפים מאוד בלי חוק כופה".

בראיון נרחב ל"כיכר השבת" הוסיף יעלון: "הגישה לגיוס נוער חרדי צריכה להיות מאפשרת. לפתוח מסלולים שמאפשרים אורח חיים חרדי בשירות צבאי – זה נכון לגבי שירות קרבי בנצח יהודה (גדוד החי"ר החרדי) וגם לגבי אלו שאינם יכולים להיות לוחמים, במסלולים טכנולוגיים. הגישה המאפשרת תוביל ליותר מתגייסים. אנחנו מדברים כבר על אלפים שמתגייסים

יעלון: ככל שייראו יותר לובשי מדים בשכונות חרדיות, זה יהפוך להיות יותר מובן מאליו

מרצונם. ככל שנרבה בזה הרי זה משובח".

שר הביטחון התייחס גם להתנגדות לגיוס צעירים חרדים לצה"ל. ההתנגדות מורגשת הן בקרב משפחות המתגייסים והן בחוגים קיצוניים המסיתים נגד חיילים חרדים ונגד מגייסי החרדים. לדבריו, יש חשיבות עצומה לליווי חברתי של המתגייסים החרדים.

"יש משפחות שלא אוהבות את הגיוס ולצערנו יש לנו אירועים לא פשוטים של כאלה שמתגייסים בניגוד לדעת ההורים", אמר יעלון. "לכן יש חשיבות עצומה לליווי המתגייס ברמה המשפחתית והחברתית. ככל שייראו יותר לובשי מדים בשכונות חרדיות, זה יהפוך להיות יותר מובן מאליו. זה תהליך שלוקח זמן".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?