חומרה בגן הילדים

הרב של כפר חב"ד פרסם תקנון צניעות לילדות בנות 3

התקנון כולל הוראות בחרוזים בנוגע לאורך השרוולים והחצאית והתסרוקת הראויה לילדות הלומדות בגנים

הרב מאיר אשכנזי, רב היישוב כפר חב''ד. צילום: מלך, ויקיפדיההרב מאיר אשכנזי, רב היישוב כפר חב''ד. צילום: מלך, ויקיפדיה

הורים לילדות הלומדות בגני ילדים בכפר חב"ד קיבלו השבוע בדואר תקנון צניעות רשמי, שבו מופיעות הוראות לבוש מפורטות לתלמידות מגיל 3 עד גיל 7. על התקנון חתום ברב של כפר חב"ד, מאיר אשכנזי, שנכנס לתפקידו בתחילת השנה.

התקנון כולל הוראות בחרוזים, המתייחסות לאורך החצאית והשרוולים שהילדות נדרשות ללבוש, לתסרוקתן ולסוג הנעליים שעליהן לנעול. ההנחיות מלוות בציורים. בתקנון נכתב, לדוגמה: "כפתור סגור, לראות הגוף אסור". האיסור על בגד פתוח ומאוורר מוסבר בפירוט: "לא מאחור ולא מלפנים, לא בפעילות ולא במשחקים, גם לא כשמתכופפים".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קשה שלא לראות בתקנון הצניעות לגני הילדים של כפר חב"ד סוג של פדופיליה. זה הפך לטרנד. רבנים קנאים מתחרים ביניהם מי יחמיר יותר בצניעותן של נשים וכך רוכשים לעצמם מעמד. אחרי שהגענו לתקנון צניעות לבנות בגיל 3 כבר אי אפשר לדעת איפה זה ייעצר. האם, למשל, יפקסלו את תמונות עוברי הנקבה בבדיקת האולטרסאונד? האם ידרשו מאמהות שאך ילדו להלביש לבנותיהן רעלה? גם אם זה נשמע מופרך, צריך לזכור שהרעיון לפרסם תקנון צניעות לגני ילדים נראה רק לפני כמה שנים הזוי ובלתי אפשרי".

רק לפני כמה שנים, הרעיון לפרסם תקנון צניעות לגני ילדים נראה הזוי

רגב ציין ש"מדהימה במיוחד הסתירה בין דרישות הצניעות של הרב של כפר חב"ד לבין מנהגי החסידות. את הגברים שולחים למרכזי הערים החילוניות, שם הם צופים באין מפריע בנשים בחצאיות מיני, במכנסונים ובחולצות בטן. אבל מהנשים בכפר חב"ד דורש הרב להתלבש כאילו הגברים לא ראו אשה מעולם. קשה שלא להתרשם שמדובר באובססיביות בנושאי מין, אשר עדיף היה לרבני חב"ד להתמודד אתה על ידי טיפול בגברים בעלי יצר חריג, ולא על ידי הסתרת נשים וילדות ופגיעה בכבודן".

בתקנון יש גם הוראות לילדות שהולכות בשבת לבית הכנסת. "לבית הכנסת אני נכנסת עם חצאית וגרביים – שמכסים את הברכיים, כי לכבוד התורה והתפילה ההוספה בצניעות מועילה". על האופן שבו יש לסרק את שיער הילדות נכתב: "בשבת וגם ביום הולדת על שיער אסוף לא מוותרת, קצר ולא מפוזר, כך זה יותר מהודר".

לפי ידיעה בוואלה, תקנון הצניעות אינו נחשב קיצוני במיוחד בחברה החרדית, אבל עצם פרסומו מפתיע מכיוון שחב"ד נחשבת ליברלית יותר מחסידויות אחרות ואינה נוקטת גישה מחמירה כלפי חסידיה.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?