ברכה לתורת ישראל

יהודית שילת: מכתב הרבנים הראשיים – חילול השם

במכתב שפרסמו בתחילת השבוע ביטאו הרבנים הראשיים, דוד לאו ויצחק יוסף, התנגדות למינוי אשה למנהלת בתי הדין הרבניים, בנימוק שמי שאינו בעל כושר לדיינות לא יוכל למלא את התפקיד

טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים החדשים בבית הנשיא בירושלים. משמאל הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף הנשיא שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי דוד לאו. 14-08-2013 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים. משמאל הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף הנשיא לשעבר שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי דוד לאו. יונתן סינדל, פלאש 90

המכתב שבו הביעו הרבנים הראשיים, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, התנגדות למינוי אשה למנהלת בית הדין הרבני מעורר תגובות חריפות.

יהודית שילת, מנהלת פורום תקנה, אמרה לאתר "כיפה" כי מכתבם של הרבנים הראשיים הוא בגדר חילול השם וזלזול באינטליגנציה של הציבור. "הנימוק של הרבנים, כי מי שאינו בעל כושר דיינות לא יכול להיות מנהל בית הדין הרבני הוא זלזול באינטליגנציה", טענה שילת. "הרב יצחק יוסף מעולם לא היה דיין ומעולם לא קיבל כושר לדיינות. הכיצד נשיא בית הדין יכול להיות אדם שלא היה דיין ואילו מנהל בית הדין לא יכול?"

הרב יוסף והרב לאו הציגו את עמדתם בישיבה של מועצת הרבנות הראשית, שהתקיימה בתחילת השבוע, ובה עלתה לדיון

שילת: הרב יוסף מעולם לא קיבל כושר לדיינות. הכיצד נשיא בית הדין יכול להיות אדם שלא היה דיין ואילו מנהל בית הדין לא יכול?

עתירה שהגישו ארגוני הנשים בדרישה לאפשר גם לאשה להתמנות למנהלת בית הדין הרבני.

"אני מחזקת את ידיהן של העותרות שמבקשות לפעול לכך שאשה תמונה למנהלת בתי הדין הרבניים", אמרה שילת. "הדבר יהיה לברכה לתורת ישראל, לעם ישראל ולמערכת בתי הדין הרבניים. אין לי ספק שאשה ראויה ומוכשרת תביא את בתי הדין למקום הראוי להם, שיתרום לכבוד שמים, לכבוד התורה ולכבוד האדם".

במכתבם טענו הרבנים הראשיים, בין השאר: "תפקיד מנהל בתי הדין הרבניים אינו תפקיד ניהולי-אדמיניסטרטיבי ולוגיסטי גרידא. הנושא בתפקיד זה חייב להכיר היטב את נושאי ההלכה שעליהם אמונה ואחראית מערכת בתי הדין הרבניים. כישורי פסיקה הלכתית דורשים למנהל בעיסוקו הוא בסדרי הדין וניהול הדיינים".

לידיעה באתר "כיפה"

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?