שבת שקופה

400 מפעלים וארגונים ברשימת היתרי העבודה בשבת

הרשימה מתפרסמת לראשונה באתר של משרד הכלכלה, בעקבות דרישה של התנועה לחופש המידע

נמל חיפה. צילום: Ariel Warhaftig, wikipediaנמל חיפה, אחד הארגונים שקיבלו היתר עבודה בשבת. צילום: Ariel Warhaftig, wikipedia

נמל אשדוד, נמל חיפה, חברת החשמל, רשות שדות התעופה, נתב"ג וגם תרכובות ברום, פריקסלס, פרוטרום, מפעלי ים המלח ומפעלי חברת טבע הם בין כ-400 חברות וארגונים שקיבלו היתר עבודה בשבת. משרד הכלכלה יפרסם לראשונה את רשימת הארגונים שקיבלו היתר עבודה בשבת בעקבות דרישה של התנועה לחופש המידע, שהוגשה על ידי עורך הדין נדב עשהאל. עד עתה היתה הרשימה חסויה.

שר הכלכלה, יו"ר ש"ס אריה דרעי, הואשם כי הוא מאפשר את פרסום הרשימה כדי לבייש את מי שעובד בשבת. דרעי טען בתגובה כי הרשימה מתפרסמת מכיוון שהממשלה צריכה לפעול בשקיפות. על פי חוק שעות עבודה ומנוחה, אין להעסיק עובדים

341 חברות וארגונים קיבלו היתר עבודה בשבת. ברשימה נכללות גם 36 חברות ביטחוניות, ששמן חסוי

בשבת אלא באישור מיוחד.

בידיעה ב"TheMarker" נכתב כי בתי קפה, בתי מלון ועסקים דומים מקבלים אישור עבודה בשבת באופן אוטומטי, אבל חברות אחרות ומפעלים נדרשים להגיש בקשה מיוחדת למשרד הכלכלה.

משרד הכלכלה נתן היתר עבודה בשבת ל-341 חברות וארגונים. ברשימה – המתפרסמת באתר של משרד הכלכלה – נכללות גם 36 חברות ביטחוניות, ששמן נותר חסוי. ברשימה מופיעים גם מוקדי תיקונים של חברות סלולר, חברות לחילוץ רכב וחברות היי-טק כמו אימפרבה, רדוור ואינטל. כן נכללות בה רשויות מקומיות כמו ראשון לציון (העילה: עבודה עם נוער בסיכון) והמועצה האזורית עמק חפר.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?