אין גבול לקנאות

חדו"ש: לא ירחק היום שביהדות התורה יתנגדו לבניית בתים מחשש שיחללו בהם שבת

הסיעה החרדית בעיריית ירושלים מתנגדת למיזם להשכרת אופניים בעיר, בטענה שהוא יביא לחילול שבת

אופניים להשכרה בפרויקט תל-אופן בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickrאופניים להשכרה בפרויקט תל-אופן בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickr

חברי מועצת העירייה החרדים מתנגדים למיזם של עיריית ירושלים להשכרת אופניים, משום שלטענתם הדבר יביא לחילול שבת. "הארץ" מציין כי הסיעות החרדיות מתנגדות למיזם, אף על פי שבתחנות שיוצבו בשכונות החרדיות לא תהיה אפשרות להשכיר אופניים בשבתות ובחגים.

"אנחנו רואים את זה בחומרה רבה ביותר. נעשה כל מה שאפשר כדי למנוע את הדבר הזה", אמר יושב ראש סיעת יהדות התורה במועצת העירייה, אליעזר ראוכברגר, לגלי צה"ל. "אני יודע שיש כאלה מיזמים בתל אביב ובמקומות אחרים, אבל ירושלים היא לא תל אביב, ירושלים היא עיר קודש".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה: "כל פעם שאתה חושב שהמפלגות החרדיות אינן יכולות להיות קיצוניות יותר, הן מלמדות אותך שאין גבול לקנאות. לא ירחק היום שיהדות התורה תדרוש למנוע סלילת כבישים והקמת בתים מחשש שיחללו בהם שבת".

לדבריו, "ההנהגה החרדית בירושלים מצטיינת בהמצאת סיבות הזויות למאבקי דת, מהמלחמה נגד מפעל אינטל המעסיק חרדים ועד

תמיר ניר: על מה אנחנו מדברים? איזה חילול שבת? בסך הכל ללחוץ על אפליקציה

המלחמה נגד חניון קרתא שלא גבה תשלום בשבת. נראה שהמאבק במתקני האופניים יתפוס מקום של כבוד בצמרת המאבקים חסרי ההיגיון. לעובדה שהאופניים יכולים לחסוך תנועת מכוניות רבה, זיהום אוויר וחילול שבת אין כמובן כל משמעות".

את מיזם השכרת האופניים מקדם סגן ראש העיר תמיר ניר מסיעת ירושלמים. מערכת ההשכרה אמורה להתחיל לפעול באביב הקרוב. מערכת ההשכרה תותקן על האופניים והשוכרים ישתמשו באפליקציה סלולרית כדי לשכור אופניים. בשלב הראשון של התוכנית יוצבו 500 זוגות אופניים ב-15 תחנות, רובן במרכז העיר. אם יהיה ביקוש להשכרת אופניים, המיזם יורחב.

"יכול להיות שהם סתם עושים רעש בשביל להעביר את הסיפור של המרכולים (שמונה מרכולים במרכז העיר, שהעירייה תפעל לסגירתם בשבתות)", אמר ניר. "אבל גם יכול להיות שהם באמת יעשו הכל כדי לתקוע את התוכנית. על מה אנחנו מדברים? איזה חילול שבת? בסך הכל ללחוץ על אפליקציה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?