לא שומעים את הצפירה

מורה חרדי: בשעת הצפירה אטמנו את החלונות

שלושה אנשי חינוך חרדים מתארים ב"כיכר השבת" איך לימדו ביום הזיכרון וביום העצמאות. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "ככל שמימון המדינה גובר – גובר הזלזול במדינה"

חרדים לובשים שקים ומניפים דגלים שחורים. מפגינים נגד יום העצמאות ה-62 ברמת בית שמש 20.04.10. צילום: קובי גדעון, פלאש 90חרדים מפגינים נגד יום העצמאות ה-62 ברמת בית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: קובי גדעון, פלאש 90

"מלמד" חרדי, מורה בכיתה ב' בחיידר ליטאי, שם הלימודים ביום העצמאות וביום הזיכרון מתנהלים כרגיל, סיפר: "ביום הזיכרון אני מקפיד לשים לב לשעה, ומתארגן כך שלא ישמעו את הצפירה בכיתה על ידי סגירת חלונות, הדלקת מזגן ולימוד בקול. אני מעדיף שלא להיכנס לנושא הטעון נוכח הורים מסוימים".

בכתבה באתר "כיכר השבת" נשאל ה"מלמד", אם תלמידיו שומעים על קום המדינה או על החללים שנפלו במלחמות. "הייתי רוצה, אך ההורים מעדיפים שלא לספר שום דבר על הנושאים האלו ואני חייב להתחשב בדעתם", אמר. איש חינוך נוסף שהתראיין בכתבה הוא מנהל תלמוד תורה ספרדי בבני ברק, המיועד לבני אברכים. גם שם הלימודים מתנהלים כרגיל ביום הזיכרון וביום העצמאות.

בעניין ההתייחסות לצפירה ביום הזיכרון ענה המנהל: "לא מתעלמים מהצפירה, אלא מסבירים שהיא, כידוע, מנהג שנלקח מהגויים, לעומת המנהג היהודי לומר תהילים וללמוד משניות כדי להעלות את הנשמות. ואכן, בזמן הצפירה אנחנו נוהגים כך כדי להועיל להם בשמים. הנושא מתחיל מהצפירה ונפתח לכיוונים נוספים ודואגים לענות להם תשובות".

מלמד בכיתה ב´ בתלמוד תורה חסידי בביתר עילית אמר, כי החסידות שלו "קיצונית בהתעלמותה מיום העצמאות". מה עושים בכיתה בשעה שהצפירה נשמעת? "לא מדברים על כך בכלל. אם הם שואלים אנחנו עונים בקצרה ואומרים שאנחנו לא מזדהים

"מלמד" חרדי: ביום הזיכרון אני מקפיד לשים לב לשעה, ומתארגן כך שלא ישמעו את הצפירה בכיתה על ידי סגירת חלונות, הדלקת מזגן ולימוד בקול

עם זה. בעת הצפירה הלימודים נמשכים כסדרם ומתנהלים כרגיל". על קום המדינה וחללי צה"ל "לא מספרים כלום, הס מלהזכיר".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה שהמסקנה מהכתבה גלוית הלב ברורה: "ככל שמימון המדינה וכניעת הממשלה לדרישות המפלגות החרדיות גוברים – כך גובר הזלזול במדינה ובחוקיה, שלא לדבר על הציונות. הפועל היוצא צריך גם הוא להיות ברור – חופש הדיבור והאמונה הדתית צריך להיות מובטח לכל, אך המדינה אינה צריכה לממן מערכת חינוך המגדלת דור הרואה במדינה 'מדינת אויב' ובחוקיה – 'חוקי סדום ועמורה...'"

עם זאת, כתבת "כיכר השבת" שושי הלר טוענת, כי תלמודי התורה שהוצגו בכתבה אינם מייצגים את הכלל. בתלמודי תורה לא מעטים, כבר לא מתעלמים לחלוטין מיום הזיכרון ויש "מלמדים" שמפתחים שיחה בנושא. אף על פי שהציבור החרדי מרגיש ביחס ליום העצמאות כי "שכינתא בגלותא", יש אי אילו שינויים ביחס ליום הזיכרון ויום העצמאות. בשנה שעברה הורה האדמו"ר מבוסטון שלא לומר תחנון ביום העצמאות, ויש משפחות חרדיות רבות שמנצלות את היום לחגיגה, כולל מנגל כהלכתו.

לכתבה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?