דת בלי פוליטיקה

הרב בני לאו: הרבנות הראשית היא גורם מפריע

בראיון לוואלה אומר הרב לאו, שאין להפקיד את עיצוב הדת בידי פוליטיקאים וקורא לצמצם את החקיקה הדתית

הרב בני לאו, צילום: ויקיפדיההרב בני לאו, צילום: ויקיפדיה

"אני בעד לצמצם כמה שיותר את המעורבות של ההנהגה הדתית בנעשה במדינה. זה רק לברכה", אומר הרב בני לאו בראיון למוטי לוי מוואלה. "אתן לך דוגמה טובה משירותי הדת בישראל – בחירות של רבנים שנעשות על ידי המדינה. הרי כל אחד מאתנו יודע שזוהי פיקציה. יושבת קבוצת פוליטיקאים ומחליטה מי יהיה הרב הראשי ומי יהיה הרב המקומי, בלי שיש לזה קשר לקהילות עצמן".

כשמוצגת לו השאלה אם הוא תומך בסגירת הרבנות הראשית עונה לאו, "כן. צריך לצמצם את החקיקה הדתית ואת המעורבות הפוליטית בחיי הדת כמה שאפשר. הרבנות הראשית היא גורם מפריע ולא גורם מקדם".

לאו, ראש בית המדרש לצדק חברתי בבית מורשה בירושלים ורב קהילת הרמב"ן בשכונת קטמון בעיר, בעל תואר דוקטור בהיסטוריה ובתלמוד, מסביר: "כשמדברים על 'הפרדת דת ממדינה' האוזן צריכה להיות מאוד רגישה... "במקום הפרדת הדת מהמדינה, אנחנו צריכים להגיד 'הפרדת הדת מהפוליטיקה'. המשמעות של זה אומרת, אל תתנו את המושכות של עיצוב

אני מלווה בבושת פנים את מערכות הגיור, את מערכת הכשרות ומערכות דת ממשלתיות נוספות

חיי הדת לפוליטיקאים... צריך להוציא מהפוליטיקה את הדת. מה פתאום שמשרות רבניות יהיו מקור לכל מיני מינויים פוליטיים שהם אחר כך 'חוכא ואיטלולא'?"

לאו סבור, שהמשך המעורבות של הפוליטיקה בדת עלול להביא להחרבת האומה. "ישנה שדרה רחבה מאוד של ציבור יהודי, לא דתי, שאינו שומר תורה ומצוות, אבל חי באוריינטציה יהודית. הציבור הזה נקעה נפשו מההתערבות של הדת והפוליטיקה... כיום אני מלווה בבושת פנים את מערכות הגיור, את מערכת הכשרות ומערכות דת ממשלתיות נוספות. אני הופך לכתובת לאנשים שמרגישים שהם פגועים. הם מרגישים שהם עומדים מול קיר חסום ומותקפים על ידי הממסד הדתי. הממסד הדתי, מצדו, שומר על איזו הגמוניה, כאילו מדובר כאן בנכסים שלו, והוא דואג שאף אחד, חס וחלילה, לא יגנוב לו אותם. המדינה צריכה לשמור על התרבות שלה במובן הכללי, בלי שהיא נכנסת לצלחת של כל אחד".

לראיון בוואלהאיך תוכל לפעול?