במקום משרד – בית כנסת

תושבי קרית השרון: עיריית נתניה מפלה את החילונים

בשכונה יש רוב חילוני, אבל מבני הציבור מיועדים בעיקר לתושבים הדתיים

חרדים וחילוני בנתניה, צילום: Dany_Sternfeld, flickrחרדים וחילוני בנתניה, צילום: Dany_Sternfeld, flickr

תושבים חילונים בשכונת קרית השרון בנתניה טוענים כי העירייה מפלה אותם בהשוואה לשכניהם הדתיים. לדבריהם, החילונים הם רוב בשכונה, אבל העירייה מעדיפה להקצות מבני ציבור דווקא לתושבים הדתיים. מדיניות זאת מובילה להתחרדות מואצת של השכונה.

"לאורך שנים ניתן לראות בבירור תנופה אדירה בכל מה שקשור למגזר הדתי בעיר, בעוד שהציבור החילוני נאלץ להסתפק בפירורים", אמר לפז רובינזון מ-nrg אחד הדיירים החילונים בשכונה. הטענות עלו בעקבות החלטה להסב דירה לדוגמה בפרויקט סביוני נתניה לבית כנסת.

אפריקה ישראל, החברה שמקימה את הפרויקט, בנתה דירה לדוגמה. הדירה היתה אמורה לשמש למשרדי מינהלת השכונה לאחר שבניית הפרויקט תסתיים, אבל לפי הכתבה מישהו בעירייה הורה להפוך אותה לבית כנסת. משרד המכירות אינו המבנה היחיד שהוסב לבניין לצורכי דת. גם גני ילדים חילוניים בשכונה מוסבים באישון לילה לבתי כנסת.

"לפני שנתיים התנהל בשכונה מאבק, לאחר שהתנועה הרפורמית הוציאה צו מניעה נגד הקצאת כספים ושטחים למוסדות דת בעיר", מספר אחד התושבים. "התוכניות של בית הכנסת הרפורמי עלו בישיבות המועצה והיתה התנגדות מקיר לקיר להקצות

היו הרבה פגישות של נציגי הוועד עם גורמים בעירייה, אבל כל מה שקשור לתשתית לאוכלוסייה החילונית בעיר מסתכם באפס

לו קרקע. הדתיים התנגדו, ועיריית נתניה אמרה שאין לה שום מבנה ציבורי פנוי".

לפי סקר דמוגרפי שערכה עיריית נתניה לפני כשלוש שנים, 75% מתושבי קרית השרון הם חילונים. אבל בכתבה ב-nrg נאמר כי מלבד בתי ספר וגנים, הציבור החילוני בשכונה אינו נהנה ממתקנים ציבוריים. תנועת הנוער היחידה שזכתה למבנה קבע משלה היא בני עקיבא. המתנ"ס היחיד בקרית השרון פועל במבנה של בית ספר.

"לצופים, שמספר החניכים שם הוא פי שלושה מאשר בבני עקיבא, אין מבנה. גם מתנ"ס ביקשנו ומה נתנו לנו? מתנ"ס בתוך בית ספר", אמר אחד התושבים. "היו הרבה פגישות של נציגי הוועד שלנו עם גורמים בעירייה, אבל כל מה שקשור לתשתית לאוכלוסייה החילונית בעיר מסתכם באפס".

מעיריית נתניה נמסר: "אכן היה שימוש זמני שלא באישור במבנה של חברת אפריקה ישראל, שהועבר לרשות העירייה. המבנה פונה מיידית ולאחר שיותאם לצרכים העירוניים ישמש את מחלקת השכונות כמקום מושבו של נציג המחלקה, שיעניק שירות לתושבי השכונה".

לכתבה ב-nrgאיך תוכל לפעול?