אין משכנתא, אין ממשלה

החרדים מאיימים במשבר, אם חוק המשכנתא לא יעבור

ש"ס תעלה להצבעה את הצעת החוק שתאפשר להעניק משכנתא לכל אברך – בתחילת מושב הקיץ. באוצר מעריכים כי עלות החוק היא 84-28 מיליארד שקל

שר הבינוי והשיכון, איראל אטיאס, מש''ס בדיון בכנסת 08.03.10 .צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש''ס, בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עם תחילת מושב הקיץ של הכנסת, בעוד כשלושה שבועות, תעלה סיעת ש"ס להצבעה במליאה את הצעת החוק לסבסוד משכנתאות בפריפריה. כך הודיע בימים האחרונים שר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס. הסיעות החרדיות מאיימות במשבר קואליציוני אם החוק – המציע משכנתא לכל אברך – לא יעבור.

החוק מעניק משכנתא חינם בהיקף של 140 אלף שקל לכל אדם שרוכש דירה בפריפריה, כלומר, חיסכון של 800 שקל בחודש בהחזר משכנתא. המפלגות החרדיות יוזמות את החוק בעודן מקדמות בניית דירות לחרדים בפריפריה בהיקף של למעלה מ-60 אלף דירות. לכן החוק מכונה "חוק משכנתא לכל אברך".

ועדת הפנים של הכנסת אישרה במרס את הצעת החוק לקריאה ראשונה. ב"TheMarker" נכתב אז, שבמשרד האוצר מעריכים

אטיאס: נצביע נגד הממשלה, ויש לנו רוב מכריע

כי עלות החוק נעה בין 28 מיליארד שקל ל-84 מיליארד שקל. המשנה בפועל לממונה על התקציבים באוצר, ראובן קוגן, אמר בדיון בוועדת הפנים כי משרד האוצר מוכן לתמוך בבנייה בפריפריה, אבל מתנגד להצעת החוק במתכונתה הנוכחית, בעיקר בשל עלותה הגבוהה.

אריק בנדר מ-nrg מציין, כי הממשלה מתנגדת להצעת החוק. "נצביע נגד הממשלה ויש לנו רוב מכריע בעניין הזה", אמר אטיאס בדיון פגרה מיוחד שעסק בבעיית הדיור. "אני מקווה ששר האוצר יתעשת ויגיעו אתנו להבנות, אבל משרד האוצר ממשיך להתעקש ולכן לא תהיה לנו ברירה אלא להצביע נגד עמדת הממשלה".

את הדיון יזם חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה, שאמר כי אם הממשלה לא תשנה את "מדיניותה האטומה בעניין המשבר בדיור", יפנו חברי סיעתו אל גדולי התורה לשקול את המשך ישיבתם בקואליציה.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, פרסם בסוף אפריל הנחיות חדשות, שלפיהן יוגבלו משכנתאות בריבית משתנה לשליש מסך ההלוואה לדיור. ההנחיות החדשות נועדו למנוע משבר פיננסי והפסדים לבנקים עקב קשיים בהחזרי המשכנתא, בעקבות העלאות הריבית במשק.

לידיעה ב-nrg

לידיעה על עלות החוק ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?