יש לך חמץ בתיק?

משטרת החמץ

מאבטחים בבתי חולים מונעים ממבקרים להכניס חמץ בפסח, כותב עידו קינן בבלוג חדר 404

ביעור חמץ בירושלים 2011. צילום: zeevveez, flickrביעור חמץ בירושלים 2011 (צילום אילוסטרציה). צילום: zeevveez, flickr

שני מבקרים בשני בתי חולים מספרים שמאבטחים שמצאו חמץ בתיקיהם אסרו עליהם להכניס אותו לבית החולים, כותב עידו קינן בבלוג "חדר 404".

אחת מהם, המכונה ש', סיפרה: "השומר / המאבטח בכניסה לבית החולים בילינסון רדף אחרי עד למעליות, כי התעקשתי להכניס סנדביץ’ ובייגלה לבית החולים... (המקרה אירע ב-17 באפריל, לפני ערב פסח) בכניסה לבילינסון, בבודקה של המאבטחים, יש ארגז שבו המבקרים נדרשים להשאיר את החמץ שהביאו אתם... הבעיה בהכנסת חמץ לבית חולים, היא שזה עלול לטרף את הכלים הכשרים. ואני מבינה ומצדיקה את זה בימי החג עצמם. אבל: א. למה יום וחצי לפני החג? ב. מה פתאום הופכים את המאבטחים בכניסה למשגיחי כשרות?"

מבקר אחר, י', אמר: "אחרי העבודה הלכתי לבקר את סבתא שלי בבית חולים כרמל. בעמדת הבידוק הביטחוני היה ארון חמץ ופוסטרונים שמדברים על חמץ. לפני בתור עמד זוג ערבי, שניכר מלבושם ואורחותיהם כי אין הפרוטה מצויה בכיסם.

המאבטח בכניסה לבית החולים בילינסון רדף אחרי עד למעליות, כי התעקשתי להכניס סנדביץ’ ובייגלה

המאבטח פתח את התיק המרופט שלהם ומצא שם חבילת ערגליות וביסקוויטים. ודאי הביאו אותם לבן משפחה חולה. הוא אמר להם שאסור להכניס את זה. הם שאלו למה והוא אמר שאסור כי זה חמץ... הדם שלי רתח. אמרתי לו שזו בושה וחרפה... לא כעסתי עליו. כעסתי על המערכת שכופה דת של בן אדם אחד על בן אדם אחר... בית החולים הוא מוסד ציבורי, לא מוסד דתי. זה הופך לי את הבטן בתור יהודי ובתור בן אדם".

קינן עצמו כותב: אולי צריך להזכיר שאין חוק שאוסר על הכנסת חמץ לבתי חולים, ושהמאבטחים נמצאים שם כדי לשמור על ביטחונם של העובדים והמבקרים, לא על שמירת כשרות וקיום מצוות.

לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?