בעבור נזיד שלטון

"ממשלות ישראל מוכרות את עתיד ילדינו"

בראיון במגזין "Time Out" ירושלים. מסביר סמנכ"ל חדו"ש, כי העמותה פועלת ליצירת שוויון בהשכלה ובנטל ולחשיפת עוולות, הפוגעים בכלל החברה

סמנכ''ל חדו''ש שחר אילן בישיבה של ועדה בכנסת, 2009. צילום: טס שפלןסמנכ''ל חדו''ש שחר אילן בישיבה של ועדה בכנסת, 2009. צילום: טס שפלן

"ממשלות ישראל מוכרות את עתיד ילדינו ואת עתיד הילדים החרדים בעבור נזיד שלטון", אומר שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, בראיון המתפרסם במגזין "Time Out" ירושלים. "המדינה מפרה אמנות בינלאומיות שאוסרות עליה לממן חינוך מגזרי שאינו מכין לשוק העבודה, והכל כדי לשמור על הקואליציה".

בראיון מסביר אילן, כי חדו"ש נאבקת לשנות מצב זה, ולהגביר את השוויון בין כל מגזרי החברה. "חדו"ש קמה מתוך נקודת הנחה שהשורשים של כל בעיות הדת במדינה הם ברעה החולה הכוללת מעורבות של פוליטיקה ודת", הוא אומר. "חדו"ש אמרה שצריך גוף שיטפל בכל המכלול של דת ומדינה ולא יעשה את זה בשם מגזר מסוים".

לדבריו, ייתכן שאפשר היה להמשיך ולאפשר לחרדים להסתמך על קצבאות אילו היה מדובר בציבור שמהווה חמישה אחוזים מכלל האוכלוסייה, אבל האוכלוסייה החרדית רק גדלה. "הציבור רוצה שזה ייפסק. צריך שוויון בהשכלה, שוויון בנטל, שירות של כולם, עבודה של כולם, תשלום מסים של כולם".

הציבור הכללי בישראל מרגיש, אומר אילן, שנעשה לו עוול גדול בחלוקת המשאבים. העמותה, הוא מדגיש, פועלת כדי לחשוף לא רק אי שוויון בנטל, אלא גם עוולות שפוגעות בכלל החברה. "בקיץ האחרון חשפנו את רפורמת הפטור לחרדים וגרמנו לממשלה להקים ועדה שדנה בנושא ולמתן את הרפורמה שלה".

חדו"ש נאבקת בעוולות, בין השאר, באמצעות פרסום דו"חות על הכפייה הדתית. "לא מזמן גילינו, למשל, שבישראל פועלים

אף פעם לא היתה דרישה להפרדה בין גברים לנשים, אף פעם לא היתה דרישה לאכול רק מהדרין, אף פעם לא היתה דרישה שנשים יכסו את פניהן

למעלה מ-60 קווי הפרדה המקיימים למעלה מ-2,500 נסיעות הפרדה ביום. על כן זה כבר לא עניין של חרדים. זה עניין של הטרדות של נשים שעולות על הקווים האלה ומתבקשות לעלות לבושות בלבוש מסוים ונכפה עליהן לשבת במקום מסוים".

לדבריו, הסיבה למצב זה היא פעילותם של חוגים קנאים בחברה החרדית, שיוצרים יהדות שכמותה מעולם לא היתה קודם לכן בהיסטוריה. "אף פעם לא היתה דרישה להפרדה בין גברים לנשים, אף פעם לא היתה דרישה לאכול רק מהדרין, אף פעם לא היתה דרישה שנשים יכסו את פניהן", הוא אומר. אחד ההסברים לשינוי הזה מתייחס למצבה של המנהיגות החרדית. את ראשי הציבור החרדי הוא מגדיר "חבורה של יצחק שמירים שרק רוצים להקפיא את המצב הקיים".

תוצאה נוספת של הגישה שנוקטת המנהיגות החרדית היא התחרדות של ירושלים, שאילן מסביר עד כמה אינה מיטיבה עם העיר. "החרדים לא מבינים שירושלים בלי חילונים רעה לחרדים. צריך לעצור את התחרדות קרית יובל, צריך לבנות שכונות חדשות לחילונים, צריך לדאוג למקומות עבודה לחילונים. מישהו צריך להחליט שיש לו אינטרס לאומי שיישארו חילונים בירושלים. צריך גם לבנות שכונות חרדיות. אם ניתן היצע של כמה אלפי דירות חרדיות, הלחץ על קרית יובל יירד, אבל צריך להיות פה מהלך משולב".

לראיון ב"Time Out"איך תוכל לפעול?