מיסיון חרדי

התקשורת החרדית מארגנת מסע החזרה בתשובה בסדר

את מבצע ההחזרה בתשובה הענק יזמו העיתון החרדי "משפחה" וערוץ הטלוויזיה הידברות. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "הידברות? רק עם הדדיות"

מודעה למבצע ''משפחה'' מארחת משפחהמודעה למבצע ''משפחה'' מארחת משפחה

העיתון החרדי "משפחה", בשיתוף עם ארגון ההחזרה בתשובה "הידברות", מארגנים לקראת הסדר מבצע החזרה בתשובה ענק, שבמסגרתו יארחו משפחות חרדיות משפחות חילוניות לליל הסדר ולחג שאחריו. מטרה מרכזית של המבצע הקרוי "'משפחה' מארחת משפחה", היא להפגיש אלפי חילונים עם אורח החיים החרדי.

בהנחיות למשפחות מוצע להנחות את הילדים, שאם החילונים מתנהגים באופן לא ראוי יש לרחם עליהם. כן מודגש שמשפחות חרדיות שאחד מילדיהן מגלה נטיות לצאת בשאלה, צריכות להימנע מלארח.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה: "יש מידה לא מבוטלת של חוצפה במסע ההחזרה בתשובה המתוכנן לקראת הפסח. לציבור החרדי, שאינו בטוח בדרכו עד כדי כך שהוא מגונן על ילדיו מפני כל שיחה פתוחה על השקפות עולם יהודיות אלטרנטיביות, יש יומרה מקוממת ללמד את שאר העולם מהי היהדות האמיתית. הגיע הזמן שהציבור הרחב ומשרדי הממשלה המסייעים לארגוני ההחזרה בתשובה ידחו כל ניסיון 'הידברות' שאינו מבוסס על הדדיות, ועל נכונות חרדית לשמוע מרצים חילונים וליברלים ולהתארח אצל משפחות כאלו".

לדברי רגב, "חשוב שכל מי ששוקל להצטרף למבצע האירוח ישים לב להנחיה שניתנת לילדים לרחם עליו ולהנחיה שמשפחות שיש להן ילד שמציב סימני שאלה באשר לדרך החרדית – לא יארחו. מי שאינו מוכן לחשוף את ילדיו לשאלות, בוודאי אינו ראוי שילמדו ממנו יהדות".

יו"ר "הידברות", הרב זמיר כהן, אמר ל"משפחה": "כפי שהניסיון מוכיח, בכוח אירוח כזה לשנות את עתידו הרוחני של המתארח מקצה לקצה". המנהל הרוחני של "הידברות", הרב ישעיה וינד, מסביר שהמטרה היא "להבעיר את אור האמונה בצורה החווייתית ביותר והאמיתית ביותר שניתן היה לחלום עליה... ולהבעיר את הלבבות שכה מציפים לזרזיף של טל תחייה יהודי שורשי".

וינד מתואר בעיתון כבעל ניסיון של עשר שנים בהחזרה בתשובה. הוא מבהיר ש"אין מלים שיכולות לתאר את הטלטלה העצומה שחשות משפחות חילוניות... כשהן חוות את הלילה העוצמתי הזה והיום טוב הצמוד אליו". ואילו "משפחה" מכריז כי מבצע האירוח "עומד לפתוח שערי אמונה באלפי לבבות חדשים".

מטרת המבצע: "להבעיר את אש האמונה", "לפתוח את הצינוק הגשמי". ההנחיות: "להסביר לילדים שצריך לרחם עליהם", לא לארח אם יש בבית ילדים שמגלים נטייה ליציאה לשאלה

"משפחה" מגדיר את הידברות "ארגון הקירוב הגדול בעולם". קירוב הוא המונח החדש שהחליף את ההחזרה בתשובה, כדי להתחמק מהתדמית השלילית של המושג הישן. הוא מפעיל ערוץ טלוויזיה בנושאי יהדות בכבלים ב-yes וב-hot. לדברי העיתון, את היוזמה הגתה חוזרת בתשובה עובדת "משפחה".

"היא מעומק גלותה לשעבר יודעת כי נשמותיהן של חברותיה, נשמתם של בני הרחוב החילוני שהכירה עד לא מכבר, מבקשות חירות אמיתית, משתוקקות להיות בנות חורין". העיתון מדווח כי בהתייעצות עם רבנים הוחלט ש"נפתח להם כולנו, קוראי 'משפחה' לעשרות אלפיהם, את הדלתות".

בכתבה על המבצע החילונים מתוארים בזלזול רב. "משפחה" מסביר ש"במקום להותיר כוס לאליהו הנביא... יכולים אנו לפתוח את דלת הצינוק הגשמי שאופף את כל אותם המבקשים 'רק להציץ' לבית חרדי על טפיו ומנהגיו. אלה השבויים בחורבות חייהם". אורח החיים החילוני מתואר בכתבה כך: "ניר ישב בסלון ביתו בוהה מולו (העילגות במקור). זה הבילוי המועדף עליו, פשוט כי אין לו משהו אחר לעשות באותו רגע, וזו גם התרבות שעליה גדל. גם זוגתו המנמנמת בכורסא שממול לא מכירה צורת בילוי טובה יותר".

בציבור החרדי קיים חשש להכניס הביתה חילונים שמשתמשים במלים ובמושגים שאינם מוכרים לילדים חרדים. הרב זמיר כהן מנחה את קוראי "משפחה", כי יש להסביר לילדים ש"אם נראה התנהגות או דיבור שאינו מתאים מצדם או מצד ילדיהם, עלינו לרחם ולכאוב על שאינם יודעים עדיין כיצד לנהוג, ולהתפלל עליהם שיעלו על דרך המלך". לדבריו, "כאשר הילד מבין שהוא חי בעמדה גבוהה ביחס למי שלא למד ואינו יודע, הוא דווקא מתחשל".

עם זאת מדגיש כהן, שצריך לשוחח עם האורחים "ללא התנשאות". הנכונות לחשיפה אינה הדדית: "חשוב להדגיש", אומר כהן, "שאם ההורים מזהים אצל אחד הילדים נטייה ופזילה החוצה, בפרט אם הוא בגיל ההתבגרות או בגיל קרוב לזה, כך שחשיפה למראה חילוני בתוך ביתו עלולה לחזק נטייה זו, יש להימנע מלארח ולפחות לשאול אדם המבין בחינוך כיצד לנהוג".איך תוכל לפעול?