הפתעה לחג

העדה החרדית: מוצרי ניקיון אינם חייבים בכשרות לפסח

אקונומיקה ומוצרי ניקיון אחרים אינם מזון, ולכן אין משמעות לשאלה אם הם מכילים חמץ, קובעים בבד"ץ העדה החרדית

משרדי העדה החרדית והבד''ץ שלה, בבניין ''זופניק'' בירושלים. צילום: ויקיפדיהמשרדי העדה החרדית והבד''ץ שלה, בבניין ''זופניק'' בירושלים. צילום: ויקיפדיה

ימים מעטים לפני ליל הסדר ציפתה הפתעה למקפידים על הלכות הפסח: בד"ץ העדה החרדית, הנחשב גוף הכשרות החזק ביותר בישראל, קבע כי מוצרי ניקוי כמו אקונומיקה אינם זקוקים להכשר מיוחד לפסח. קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי בקביעה זאת מודים רבני העדה החרדית, שמבחינה הלכתית הפיקוח על מוצרים אלה מיותר למעשה.

בשיחות עם ynet אישרו כמה בעלי תפקידים בבד"ץ העדה החרדית, כי אין כל משמעות לכשרות של מוצרי ניקיון. הרב אברהם יוז'עף, האחראי על "מוצרים שאינם מזון" בעדה החרדית, אמר כי מכיוון שאקונומיקה היא מוצר רעיל, אין בה שום חשש חמץ והיא אינה זקוקה להכשר.

עם זאת, לדבריו, יש צרכנים שאינם מודעים לכך והם מצפים לחותמת "כשר לפסח" גם על מוצרי ניקיון. "יש הרבה אנשים שלא מוכנים להכניס לבית שלהם מוצר עם חשש חמץ, ולא משנה אם ההלכה אומרת שהוא מותר בשימוש", אומר יוז'עף.

יש הרבה אנשים שלא מוכנים להכניס לבית שלהם מוצר עם חשש חמץ, ולא משנה אם ההלכה אומרת שהוא מותר בשימוש

"אנשים רבים נרתעים בפסח מעצם המושג 'חמץ'. בכל שנה אנחנו מקבלים המון טלפונים מחולים עם סיכון שאינם מוכנים להשתמש בתרופה – גם כאלה שאנו מאשרים – משום שאולי יש בה רכיב שעשוי מחשש קטניות".

אחד המנהלים הבכירים בעדה החרדית אמר שהיצרנים "רוצים לעשות כסף" וכי בעלי המפעלים טוענים כי הציבור אינו קונה מוצר בלי חתימת בד"ץ. כך קורה שניתנת כשרות גם למוצרים שבהם כלל אין צורך בכך. המנהל הדגיש, עם זאת, כי "יש גבול לכמה אפשר להשתגע", ולכן הבד"ץ לא יעניק חותמת כשרות למוצרים שכלל לא נמצאים במגע עם כלי אוכל או עם הכיור שבו הם מונחים.

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?