לא חיכו רגע

תקציב קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים כבר גדל

רק בדצמבר האחרון אישרה הממשלה את המשך תשלום קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים וכבר הודיעה המדינה לבג"ץ שהתקציב גדל מ-127 מיליון שקל ל-140 מיליון

ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר  ציון 01.11.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר ציון, 01.11.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בדצמבר 2010 קיבלה הממשלה החלטה, שבה אישרה את המשך תשלום קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים. בהחלטת הממשלה, שהתקבלה בניגוד לפסיקת בג"ץ, נקבע כי עלות תשלום הקצבה לתקציב המדינה לא תעלה על 127 מיליון שקל. אבל השנה כבר עלה הסכום המיועד לתשלום הקצבה ל-140 מיליון שקל.

הדברים עולים מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ נגד תשלום הקצבה, שהוגשה ביום שלישי, 5 באפריל. בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב נוסח מעורפל: "סך התמיכה התקציבית הכוללת לאברכי כוללים יעמוד על סכום קבוע, בהתאם לסכום שבוצע בשנת 2010. נכון למועד כתיבת דו"ח הוועדה, התקציב עמד על 127 מיליון שקל. הנתונים וההערכות שהיו בידי הוועדה עודכנו בחלוף החודשים, והסכום העדכני להיקף התמיכה בשנת 2010 הנו כ־140מיליון שקל".

לפי "כלכליסט", בשבוע האחרון של שנת 2010 הקציבה ועדת הכספים 13 מיליון שקל נוספים לסעיף התמיכה לאברכים, מעבר ל-127 מיליון השקל שעליהם החליטה הממשלה. את העתירה לבג"ץ הגישו בינואר המרכז לפלורליזם יהודי, התאחדות הסטודנטים, עמותת חדו"ש וכמה ארגונים נוספים. בעתירה נכתב כי מדובר ב"ניסיון נואל ופסול לעקוף את קביעות בית המשפט העליון תוך רמיסתו ברגל גסה של עקרון השוויון".

ביוני 2010, לאחר עשור של דיונים, קבע בית המשפט כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית. בית המשפט קבע כי מראשית שנת 2011 לא תיכלל הבטחת ההכנסה

הרב רגב: הממשלה הזאת לא מפסיקה לחבל במאמצים של עצמה להוציא אברכים לעבודה. ממשלת נתניהו מוכרת את עתיד כלכלת ישראל בנזיד כמה חודשי שלטון

לחרדים בתקציב המדינה. למרות הפסיקה, הממשלה החליטה להמשיך ולתקצב את הבטחת ההכנסה לחרדים.

בנענע10 מציינים, כי לפי תשובת הממשלה לבג"ץ 8,500 אברכים ימשיכו לקבל קצבאות. מספר זה כולל אברכים נזקקים שגילם עולה על 29 ושקיבלו מלגת הבטחת הכנסה בחצי השנה שקדמה להחלטה. ראש התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר בתגובה כי תשובת המדינה נועדה להרוויח זמן, וכי הוא בטוח שבג"ץ יפסול פעם נוספת את ההסדר.

מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מתברר שלא קיצוץ בתקציב הבטחת הכנסה לאברכים היה פה, אלא הגדלה מיידית של 10%. הממשלה הזאת לא מפסיקה לחבל במאמצים של עצמה להוציא אברכים לעבודה. יד אחת משקיעה הון בהכשרה מקצועית ועידוד מעסיקים, ויד שנייה נותנת לאברכים עוד ועוד הטבות כדי שלא ישתלם להם לעבוד. כך מוכרת ממשלת נתניהו את עתיד כלכלת ישראל בנזיד כמה חודשי שלטון".

במשרד ראש הממשלה נטען, כי שם דווקא נאבקים להוריד את התמיכה הניתנת לאברכים. "בעת כתיבת דו"ח הוועדה וקבלת החלטת הממשלה, הסכום עמד על 127 מיליון שקל. משרד ראש הממשלה יעמוד על כך שזה יהיה הסכום שיבוצע בפועל", נמסר.

לידיעה ב"כלכליטס"

לידיעה בנענע10איך תוכל לפעול?