תקשורת עוינת

העיתונות החרדית נגד עבודה

העיתון הכלכלי "TheMarker" מגלה בכתבת מגזין איך הפכה התקשורת החרדית לאחד החסמים העיקריים ליציאת גברים חרדים לשירות צבאי או אזרחי ולשוק העבודה. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "מי שתומכים ביציאה לעבודה מוצגים כסייענים וכחרדים מזויפים"

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). אחד החסמים העיקריים ליציאה לעבודה הוא התדמית. צילום: פלאש 90

"כלי התקשורת החרדיים מציגים את המאבק להוצאת אברכים לעבודה כמאבק אנטי-חרדי", אומר שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. "'יתד נאמן' מציג את המאבק להוצאת החרדים לעבודה כ'מזימה נבזית' וכ'הסתה' שמטרתן לחתור תחת אורח החיים החרדי. מי שתומכים ביציאת החרדים לעבודה מוצגים כסייענים וכחרדים מזויפים שמביאים את החברה החרדית לכליה. אין בתקשורת החרדית כמעט שום עיסוק בהימנעות מעבודה כדבר שלילי. התקשורת החרדית ממעטת להביא נתונים, מציגה אותם באופן סלקטיבי מאוד ובוחרת את הנתונים שמתאימים לתעמולה החרדית".

בכתבה בעיתון הכלכלי "TheMarker" מתאר נתי טוקר את התפקיד המרכזי שממלאת התקשורת החרדית במניעת יציאה של גברים חרדים לעבודה. לדבריו, שיעור התעסוקה הנמוך במגזר החרדי הוא אחת הבעיות הקשות המאיימות על עתידה הכלכלי של ישראל. לפי נתוני הלמ"ס, שיעור התעסוקה בקרב הגברים במגזר החרדי הוא כ-39%, ובקרב נשים כ-58%.

אחד החסמים המרכזיים ליציאה לעבודה של חרדים הוא התדמית – מי שאינו "בן תורה" (אדם שתורתו אומנותו) מדורג במעמד חברתי נמוך יותר משכנו האברך, כותב טוקר. ליצירת התדמית הזאת אחראים בעיקר בכלי התקשורת החרדיים, שלכל אחד מהם יש ועדה רוחנית – צוות רבנים שמפקח על תוכני העיתון.

לעיתונות החרדית יש עוצמה אדירה בהשפעה על הציבור. במגזר מייחסים חשיבות רבה למלה הכתובה, ורמת האמון בכל עובדה המוצגת בעיתון גבוהה לאין שיעור מאשר בשאר העולם. גם שיעור החשיפה לעיתונות במגזר גבוה מאוד, בעיקר בגלל חדירה אטית של האינטרנט; וזה עוד בלי לדבר על טלוויזיה, שאינה נמצאת באופן רשמי בשום בית חרדי.

ביטאונה של דגל התורה "יתד נאמן": הם נטשו את כל הטיעונים הלא רלוונטיים וחשפו את המזימה בגלוי: להעביר לאברכי הכוללים מסר חד-משמעי – העבודה משחררת

בביטאונה של דגל התורה, "יתד נאמן", כל דיון על תקציבי האברכים מוגדר כ"הסתה" וכניסיון להשמיד את היהדות החרדית. "גל ההסתה השוטף בימים אלה את עולם התורה סביב מה שמכונה 'חוק האברכים', אינו שונה באופן מהותי מגלי ההסתה התקופתיים העוברים מעת לעת על הציבור החרדי ועולם התורה", נכתב במאמר המערכת של העיתון לפני כחודשיים. "ממש כפי שהיה במסעות הפוגרומים שעברו על היהודים במהלך הדורות, גם בגלות הקשה שבה אנו שרויים תחת שלטונם העריץ של אחים טועים, נגזר עלינו לסבול את מסעי הרדיפה... הם נטשו את כל הטיעונים הלא רלוונטיים וחשפו את המזימה בגלוי: להעביר לאברכי הכוללים מסר חד-משמעי – העבודה משחררת..."

בעיתון "המודיע" של אגודת ישראל מתחו ביקורת חריפה על הפגנות הסטודנטים נגד הניסיון לאשר בחוק את תשלום קצבת הבטחת הכנסה לאברכים: "אל לנו להשאיר את זירת רשות הרבים לאותם סטודנטים עלובים, מופרעים ונחותים..."

בעיתון "המודיע" של אגודת ישראל מתחו ביקורת חריפה על הפגנות הסטודנטים נגד הניסיון לאשר בחוק את תשלום קצבת הבטחת הכנסה לאברכים: "אל לנו להשאיר את זירת רשות הרבים לאותם סטודנטים עלובים, מופרעים ונחותים..."

בעיתון "בקהילה" טענו כי חיוב לימודי ליבה הוא "גזירה" והזרמת התקציבים לצה"ל להרחבת המסלולים המיוחדים לחרדים זכתה ב"העדה" – העיתון של הקבוצה הקיצונית ביותר, העדה החרדית – לכותרת "100 מיליון שקל הוקצו לגיוס אלפי חרדים לצבא הטמא".

לקריאת הכתבה המלאה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?