מחאה מוגבלת

ירושלים: יס פלאנט והקפה בגן העצמאות פועלים בשבת

מתחם בתי הקולנוע פועל גם ביום שישי ובשבת, הקפה נפתח בשם עלמה, כדי להימנע מחרם של בד"צ העדה החרדית

דגם ממוחשב של מתחם יס פלאנט בירושלים. צילום: יחצדגם ממוחשב של מתחם יס פלאנט בירושלים  (צילום אילוסטרציה). צילום: יחצ

שני מוקדי תרבות ופנאי החלו לפעול בירושלים בשבת האחרונה. בבית הקפה עלמה, בגן העצמאות שבמרכז העיר, ביקרו מאות. מתחם בתי הקולנוע יס פלאנט, בדרום העיר, פועל גם ביום שישי ובשבת.

"הארץ" מציין כי במקום שבו פועל בית הקפה עלמה היה אמור להיפתח סניף של רשת לנדוור. אבל בד"צ העדה החרדית איים על מפעל הקפה לנדוור – שאינו קשור עסקית לרשת בתי הקפה – כי אם הקפה בגן העצמאות ייפתח בשבתות, תילקח מהמפעל תעודת כשרות המהדרין. בגלל הלחץ היה בית הקפה סגור בשבתות בשבועיים הראשונים. לאחר מגעים ביוזמת פעילי התנועה החילונית התעוררות ויתר בית הקפה על הזכיינות ועל השם לנדוור, והמקום נפתח בשם עלמה.

ביום שישי בערב נערכה תפילה המונית, שעברה כמעט ללא אירועים חריגים

בשבוע שעבר פורסמו בשכונות החרדיות פשקווילים שקראו למחאה נרחבת נגד חילולי השבת החדשים בעיר. בשלב זה נראה שהמחאה מוגבלת בהיקפה. ביום שישי בערב נערכה תפילה המונית, שעברה כמעט ללא אירועים חריגים. במקרה אחד יידו חרדים אבנים לעבר ביתן השמירה בכניסה לבניין רשות השידור ברוממה, והם פוזרו על ידי השוטרים. במקרה אחר נזקקו נוסעי רכב לסיוע של שוטרים, לאחר שמפגינים רבים הקיפו את רכבם ומנעו את חילוצם. איש לא נפגע.

אתמול בערב, כמדי שבוע, נאספו כמה עשרות חרדים ברחוב הנביאים שבמרכז העיר, בדרישה לסגור את הרחוב לתנועה. בניגוד לציפיות, המפגינים לא ניסו למחות ליד בית הקפה או מתחם בתי הקולנוע.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?