על גבול מתחם הסבירות

בג"ץ קבע: אריה דרעי ימשיך בתפקידו כשר הכלכלה

נדחתה העתירה של התנועה לאיכות השלטון, שטענה כי אין למנות את דרעי לשר מכיוון שהורשע בפלילים

יו''ר שס אריה דרעי בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה 28.08.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש"ס, אריה דרעי, בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה. צילום: פלאש 90

עתירתה של התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של יו"ר ש"ס, אריה דרעי, לשר הכלכלה, נדחתה אתמול בבג"ץ. התנועה לאיכות השלטון ביקשה למנוע מדרעי להיות שר, מכיוון שהורשע בפלילים וישב בכלא.

השופטת אסתר חיות הסבירה בהחלטתה כי המחוקק קבע שעבריין לא יוכל להתמנות לשר שבע שנים לאחר שסיים לרצות את עונשו, ודרעי השתחרר מהכלא לפני 13 שנים. היא ציינה שהכנסת אישרה להכפיל את התקופה שבה ייאסר על עבריין להתמנות לשר, אבל כדי שהשינוי יהיה תקף יש לשנות את חוק יסוד: הממשלה. בכנסת לא הושג הרוב הדרוש לכך.

חיות הסבירה כי המחוקק קבע שעבריין לא יוכל להתמנות לשר שבע שנים לאחר תום עונשו, ודרעי השתחרר מהכלא לפני 13 שנים

חיות הוסיפה כי עבירות השוחד שבהן הורשע דרעי בוצעו לפני כ-25 שנה. גם העבירות לכאורה בתיק האישי, שבו לא הועמד לדין, אירעו לפני כ-25 שנה. השופטת קבעה, מדווח News1, שפרקי זמן ממושכים אלו אינם מצדיקים את פסילתו של דרעי כיום.

בהסכמתם של עמיתיה חנן מלצר ונעם סולברג הוסיפה חיות כי מאחר שהכנסת אישרה את הרכב הממשלה ה-34, ובכללה את מינויו של דרעי, בית המשפט העליון לא יתערב בהליך הפוליטי.

חיות קבעה כי מינויו של דרעי נמצא על גבול מתחם הסבירות. בשל שיקול הדעת הרחב שניתן לראש הממשלה בבואו למנות את השרים, אין מקום להתערבותו של בג"ץ.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?