לפי ההלכה, מחוץ לרבנות

רבנים אורתודוקסים מקימים בתי דין עצמאיים לגיור

רשת של בתי דין שתפעל במנותק מהרבנות הראשית תפעל בעיקר כדי לגייר קטינים שעלו מברית המועצות לשעבר, אבל אינם יהודים

טקס גיור, צילום: goldberg, flickrטקס גיור, צילום: goldberg, flickr

הרב נחום רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים, יעמוד בראש "גיור כהלכה", רשת של בתי דין עצמאיים לגיור, שמקימים רבנים אורתודוקסים. הרשת תפעל במנותק מהרבנות הראשית.

בכנס היסוד של בתי הדין העצמאיים, שהיה היום, השתתפו נציגי מכון עתים, מכון טריגובוף ובית מורשה. הכנס נערך בתמיכת הסוכנות היהודית. הרשת הוקמה כדי לגייר מבוגרים וקטינים, דור שני לעולים ממדינות ברית המועצות לשעבר, שעלו לארץ מכוח חוק השבות אך אינם יהודים.

מלבד הרב רבינוביץ' ינוהלו בתי הדין החדשים על ידי הרב יעקב מדן, ראש ישיבת ההסדר הר עציון, הרב רא"ם הכהן, ראש ישיבת עתניאל, הרב שלמה ריסקין, רב היישוב אפרת והרב דוד סתיו, רב היישוב שוהם ויו"ר רבני צוהר.

מייסדי בתי הדין העצמאיים קראו לרב הראשי יצחק יוסף לשתף פעולה עם המיזם החדש

בתי הדין החדשים, הדגישו המייסדים, יקיימו את דרישות ההלכה באופן מלא וילוו את המתגיירים לאחר הגיור. המהלך נועד לתת מענה לאלפי אנשים שמעמדם האישי אינו יכול להיות מוסדר במצב הקיים. בכמה מקומות בישראל פועלים כבר עתה בתי דין לגיור מחוץ למוסדות הרבנות הראשית.

לפי החוק, רק הרבנים הראשיים מוסמכים לחתום על תעודת המרה, שמקנה למתגיירים מעמד המוכר על ידי מוסדות המדינה (לצורך נישואין וכדומה). אתר "סרוגים" מציין כי מייסדי בתי הדין העצמאיים קראו לרב הראשי, הרב יצחק יוסף, לשתף פעולה עם המיזם החדש.

בחודשים הקרובים יתברר אם הרבנות הראשית תכיר בבתי הדין החדשים. אם הגיורים של בתי הדין החדשים לא יוכרו על ידי הרבנות, ייתכן שההכרעה בשאלה תעבור לבג"ץ.

לידיעה ב"סרוגים"איך תוכל לפעול?