המקווה היקר בירושלים?

שיא גינס? מקווה ב-11 מיליון שקל למאה משפחות

המקווה יוקם בהתנחלות מעלה זיתים, שבלב שכונת ראס אל־עמוד במזרח ירושלים

בתים בשכונת מעלה זיתים במזרח ירושלים. צילום: מיכאל יעקובסון, ויקיפדיהבתים בשכונת מעלה זיתים במזרח ירושלים. צילום: מיכאל יעקובסון, ויקיפדיה

עיריית ירושלים אישרה תקציב של 11 מיליון שקלים להקמת מקווה טהרה בהתנחלות פרטית הממוקמת בלב שכונת ראס אל־עמוד שבמזרח ירושלים. בהתנחלות, המכונה מעלה זיתים, מתגוררות כמאה משפחות יהודיות.

לפי ידיעה ב"הארץ", התקציב להקמת המקווה, שיתפרס על שטח גדול במיוחד, 401 מטרים רבועים, אושר בישיבה של ועדת הכספים העירונית לפני כחודש וחצי. בדיון אושרה הגדלת התקציב לבניית המקווה ב–1.15 מיליון שקלים, והוא יסתכם ב–11.2 מיליון שקלים.

בהשוואה למקוואות אחרים שהוקמו בירושלים, שחלקם משרתים אוכלוסיות גדולות בהרבה, זהו אחד המקוואות היקרים ביותר בעיר. עיריית ירושלים טענה כי הסכום שהוקצה לבניית המקווה במעלה זיתים אינו מוגזם. לטענתה, בשכונת פסגת זאב נבנה לאחרונה מקווה בעלות של 10.3 מיליון שקל. אלא שבפסגת זאב מתגוררים יותר מ-40 אלף תושבים.

עיריית ירושלים: מחירו של מקווה מעלה הזיתים אינו שונה מהותית ממקוואות אחרים, למעט עלויות נוספות שאינן משמעותיות

חברת מועצת העיר ירושלים מטעם מרצ, לורה ורטון, אמרה שעלות המקווה חריגה בכל קנה מידה. "בזמן שיש תת־תקצוב של מוסדות חינוך, בורות בכביש וצמצומים בשירותי העירייה, אי אפשר להצדיק פרויקט מהסוג הזה", אמרה.

אריה קינג, חבר מועצת העיר מסיעת ירושלים מאוחדת ותושב מעלה זיתים, אמר כי המקווה בשכונה ישרת לא רק את תושביה אלא גם את תושבי השכונות היהודיות האחרות במזרח ירושלים, כמו עיר דוד וקדמת ציון. לדברי קינג, המקווה ישרת גם את באי בית הקברות בהר הזיתים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עלות כל מקווה נקבעת לפי גודלו ובהתאם לתוצאות מכרז מסודר. מחירו של מקווה מעלה הזיתים הינו מחיר סטנדרטי למקווה ואינו שונה מהותית ממקוואות אחרים, למעט עלויות נוספות שאינן משמעותיות, עקב מרכיבי הביטחון הנדרשים לאור מיקומו".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?