תורני או פוליטי

בוטלה הקצבה מעיריית ירושלים לעצרת של אל המעיין

העירייה העבירה 400 אלף שקל למימון כנס של העמותה המזוהה עם ש"ס בחול המועד פסח. בית המשפט קבע כי הליך האישור של ההקצבה היה פגום

יו''ר ש''ס אריה דרעי בכנס זכרון שנערך בארנה בירושלים במלאת שנה לפטירתו של הרב עובדיה יוסף 28.09.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש''ס, אריה דרעי, בכנס זיכרון לרב עובדיה יוסף בארנה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לבטל את התקצוב שהעבירה עיריית ירושלים לכנס שערכה עמותת אל המעיין המזוהה עם ש"ס. התקצוב, בסך 400 אלף שקל, נועד לממן את כנס "הקבלת פני רבו", שנערך בחול המועד פסח. בכנס השתתפו מנהיגיה הרוחניים של ש"ס ובכירי הפוליטיקאים מטעמה.

עורך הדין יוסי חביליו עתר לבית המשפט נגד העירייה, בטענה כי מדובר באירוע פוליטי של ש"ס ולא באירוע תורני ועל כן אין הצדקה למימונו מכספי עיריית ירושלים. בעיריית ירושלים טענו כי הכנס לא היה אירוע פוליטי, אלא אירוע תורני המתקיים שנים רבות. העירייה הסבירה כי הבכירים שהשתתפו באירוע לא נכחו בו בגלל קרבתם לש"ס, אלא מכיוון שחלקו כבוד לרב עובדיה יוסף ז"ל.

בעיריית ירושלים טענו כי הכנס לא היה אירוע פוליטי, אלא אירוע תורני המתקיים שנים רבות

השופטת, שירלי רנר, כתבה בהחלטתה: "נוכחותו של ח"כ אריה דרעי באירוע כאורח כבוד בסמוך לאחר הבחירות עשויה היתה לעורר סימן שאלה לגבי אופיו 'הנייטרלי' של האירוע והיותו חף מסממנים פוליטיים".

עם זאת, השופטת קבעה שמלבד התבטאויות מרומזות שהתייחסו לבחירות, מפיהם של נשיא מועצת החכמים של ש"ס, הרב שלום כהן, והרב הראשי יצחק יוסף, לא היו בכנס אמירות פוליטיות. דרעי עצמו לא התייחס בנאומו לפוליטיקה. השופטת החליטה כי עיריית ירושלים לא תוכל להשתתף במימון האירוע, מפני שהליך האישור של התקציב לא היה תקין.

עו"ד חביליו מסר בתגובה ל"כיכר השבת": "שוב הוכחנו כי ראש העירייה, ניר ברקת, ועיריית ירושלים פועלים בניגוד לחוק ולנהלים המחייבים, בגלל שיקולים פוליטיים או אחרים".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?