קפה מר

הרב רגב: שוב התברר שבד"צים חרדיים לא בוחלים בשיטות הגובלות בסחיטה ופרוטקשן

בד"צ העדה החרדית איים לשלול את תעודת הכשרות של מפעל הקפה לנדוור, אם ייפתח בית קפה לנדוור בירושלים בשבת. בין רשת בתי הקפה למפעל אין קשר עסקי

גן העצמאות בירושלים, מבט מהאוויר. צילום: נויקלן, ויקיפדיהגן העצמאות בירושלים, מבט מהאוויר. צילום: נויקלן, ויקיפדיה

בד"צ העדה החרדית איים על בעליו של מפעל הקפה לנדוור בשלילת תעודת הכשרות שלו, אם בית קפה הנושא את השם לנדוור ייפתח בימי שבת במרכז ירושלים. בעליו של בית הקפה הסכים לא לפתוח אותו בשבתות. הפרשה היא חלק ממאבק רב שנים בין פעילים בעיריית ירושלים, שמקדמים פתיחת בית קפה בגן העצמאות שבמרכז העיר, לחרדים הפועלים נגד פתיחת בית הקפה בשבת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בעקבות פרסום הפרשה: "שוב התברר שהבד"צים החרדיים אינם מסתפקים בהשגחה על כשרות, אלא רואים את כוחם הכלכלי כמנוף לכפייה דתית שאין לה כל קשר לכשרות המוצרים. כאשר שיטות הגובלות בסחיטה ובפרוטקשן מצליחות, ומן הציבור הירושלמי נשללת אפשרות הנאה מבילוי שבת בגן העצמאות, הגיע הזמן שהציבור החופשי יגיב בהתאם ויאמר ללנדוור ולדומיו: או שברצונכם לשרת את הציבור הרחב או שתיכנעו לקיצונים שבחרדים. רק ביום שבו הציבור החילוני יקבל החלטה מודעת לא לקנות מוצר בכשרות של בד"צ, ניפטר מעריצות ההכשרים החרדיים".

רגב אמר עוד: "כניעת לנדוור היא החמצת הזדמנות היסטורית. אחת המטרות העיקריות של הקמת הקפה בדרום גן העצמאות

מקור בעיריית ירושלים: זו סחטנות שמתנים תעודת כשרות בדברים שלא קשורים לכשרות

היתה להחיות את המתחם בשבת. בירושלים יש כבר 30 שנה סטטוס קוו שבו תרבות ובידור פועלים בשבת. הניסיונות של בריוני הבד"צ לחסל את עונג השבת החילוני לא ישנו. הוא ימשיך להתרחב ולהתפתח".

בידיעה ב"הארץ" נכתב שרשת בתי הקפה לנדוור אינה קשורה עסקית למפעל הקפה לנדוור, אבל שניהם הוקמו על ידי משפחת לנדוור לפני עשרות שנים. מפעל הקפה מחזיק בכשרות מהדרין של בד"צ העדה החרדית.

בשבוע האחרון קיבלה הנהלת מפעל הקפה איומים מבד"צ העדה החרדית, שכשרותו תוסר אם בית הקפה בגן העצמאות ייפתח בשבתות. "זו לא עוד כפייה חרדית רגילה, זו סחטנות שמתנים תעודת כשרות בדברים שלא קשורים לכשרות", אמר מקור בעיריית ירושלים. "החרדים משתמשים בכל הכלים שיש להם וזה מדרון חלקלק".

בוועדה למען השבת בירושלים אמרו כי עדיין לא נחתם הסכם עם רשת לנדוור, אבל מסתמנות הבנות שלפיהן בית הקפה בגן העצמאות ייפתח רק שישה ימים בשבוע.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?