שוב בחשאי

החל יישום רפורמת הפטור הגורף משירות צבאי לבחורי ישיבות

תלמידי ישיבות בני 22 שיבצעו שירות אזרחי בן שנה יהיו פטורים מכל שירות צבאי. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "הממשלה עורכת את מבצע הפטור כגנבים בלילה"

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש 90

הממשלה החלה בימים האחרונים בישום רפורמת הפטור הגורף משירות צבאי לבחורי הישיבות. במסגרת הרפורמה יהיה תלמיד ישיבה בן 22 ומעלה פטור משירות צבאי אם יעשה שירות אזרחי של שנה. כל תלמיד ישיבה בן 28 יהיה פטור מכל שירות צבאי או אזרחי, מה שיביא להענקת פטור מיידית לכ-12 אלף בחורי ישיבות. ישום הרפורמה החל למרות שהנושא עדין נדון בבג"צ.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"הממשלה עורכת את המבצע ההמוני להענקת פטור לתלמידי הישיבות ולביטול צבא העם, כגנבים בלילה בלי לספר לציבור. זאת, בדיוק כמו שעשתה בקיץ, כאשר חשפה חדו"ש את רפורמת הפטור לראשונה. יישום מבצע הפטור החל בלי ליידע את העותרים לבג"צ נגד חוק טל וכנראה גם בלי ליידע את בג"צ עצמו".

לדברי רגב, "לא במקרה הכל נעשה בחשאי. הממשלה הבינה שנכשל ניסיונה לשווק את 'רפורמת הפטור' כמבצע להגברת גיוס חרדים. הציבור הנושא בנטל, משרת בצבא, ומחרף נפשו על הגנתה של המדינה מבין שיורקים לו בפנים. יש רק מסקנה אחת: ישראל זקוקה לממשלה אזרחית שתדאג גם למי שנושא בנטל ולא תתקפל בפני הפוליטיקאים החרדים".

ב-16.7.2010, במסגרת חבילת ההחלטות הקרויה "המדיניות הכלכלית", החליטה הממשלה לאפשר לכל בחור ישיבה החל מגיל 22 לעשות שירות אזרחי במשך שנה במקום שירות צבאי. ההחלטה נבלעה בתוך מאות דפי התוכנית הכלכלית. עמותת חדו"ש הביאה אותה לידיעת הציבור.

12 אלף תלמידי ישיבות בני 28 ומעלה או שיש להם 3 ילדים יקבלו פטור מיידי משירות צבאי

בעקבות העתירות שהגישו שלוש עמותות החליטה הממשלה לדחות את ישום החלטת הפטור מספר פעמים. היא הקימה צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי. זה הציע לקבוע יעד שירות לגברים חרדים של כ-5000 איש לשנת 2015. תוכנית גבאי הוצגה כרפורמה שתביא לגיוס החרדים. בפועל היה מדובר כמעט באותה תוכנית לפטור מקיף לבחורי הישיבות:

  • תלמידי ישיבות בני 22 ומעלה, נשואים ורווקים, יהיו פטורים משירות צבאי אם יעשו שירות אזרחי בן שנה.
  • תלמידי ישיבות בני 26 יוכלו לעשות שירות צבאי מקוצר של שלושה חודשים.
  • תלמידי ישיבות בני 28 יהיו פטורים מכל שירות צבאי.
  • 12 אלף תלמידי ישיבות בני 28 ומעלה או שיש להם 3 ילדים יקבלו פטור מיידי משירות צבאי (בניסוח של החלטת הממשלה מוגדר הדבר כהפנייה למאגר המילואים).

הממשלה אישרה את התוכנית ב-16.1.2011. אם זאת ישומן נדחה עד לאחר הדיון בבג"צ לפסילת חוק טל. בדיון שנערך ב-30.1 שאלו השופטים האם המדינה תהיה מוכנה לדחות את ישום הסעיפים ברפורמה המחמירים את אי השוויון עד לאחר מתן פסק הדין. ב-21.2 השיבה המדינה בשלילה לשאלת בג"צ. הממונה על מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה אסנת מנדל הודיעה כי המדינה מבקשת ליישם את הרפורמה כמקשה אחת.

בעוד העותרים ממתינים לתגובה של בג"צ הורה מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי להתחיל ליישם את הרפורמה.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?