משפחה מצומצמת

אחי, אתה מדיר אותי מהכותל

רב הכותל כינה לאחרונה את נשות הכותל "אחיותי", אבל בפועל הוא מונע מהן להתפלל ולהשתתף בטקסים על פי אמונתן, כותבת מנכ"לית הארגון, לזלי זקס, ב"הארץ"

נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. 30042015 צילום מרים אלסטר פלאש 90נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. צילום מרים אלסטר, פלאש 90

במכתב ליהדות ארצות הברית כתב לאחרונה רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', כי נשות הכותל הן אחיותיו. לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל, כתבה בתגובה כי רבינוביץ' וסדרני הקרן למורשת הכותל המערבי מדירים אותה ואת חברותיה ומונעים מהן להתפלל על פי אמונתן.

במאמר ב"הארץ" כתבה זקס כי כשבאו לתפילה לראש חודש אב נעצרה חברת הארגון רחל כהן-ישורון בעת שניסתה להכניס ספר תורה לעזרת הנשים. "אולי אתה לא זוכר, אבל הוצאת הוראה שאסור לנשים להכניס לכותל ספר תורה. לגברים יש מאה ספרי תורה לשימושם בעזרת הגברים ולנו, אחיותיך, ענית בשלילה כשביקשנו לשאול אחד מהם לתפילות ראש חודש ולחגיגות בנות מצווה", כתבה זקס.

היא הזכירה כי בית המשפט קבע שנשות הכותל יכולות לקרוא בתורה בעזרת הנשים, אבל "אתה, אח שלנו, מאמין שלנשים אסור להתפלל בקול רם, להתעטף בטלית ולקרוא בתורה. זוהי תפישת

נשים הן 50% מהאוכלוסייה ואתה מדיר אותן; התנועות היהודיות הליברליות הן רוב בעולם היהודי ואתה מדיר אותן

עולמך, אף על פי שההלכה אינה אוסרת זאת".

זקס ציינה שבראיונות בתקשורת טוען רבינוביץ' שתפקידו הוא לוודא שהכותל יהיה של כולם. "נשים הן 50% מהאוכלוסייה ואתה מדיר אותן; התנועות היהודיות הליברליות הן רוב בעולם היהודי ואתה מדיר אותן; וגם את חיילות צה"ל ששרות 'התקוה' אתה מדיר", כתבה.

"הכותל שלך לא באמת פתוח למשפחה היהודית המורחבת שלנו", הוסיפה זקס. "אמנם אתה שולח את כל מי שלא מוצא חן בעיניך לעזרת ישראל, בכותל הדרומי, אבל אתה ואני יודעים שהדיונים על עזרת ישראל נפסקו עם נפילת הממשלה, ולכן כיום אין אלטרנטיבה.

"במשפחה שלי לא מגרשים מהבית אף אחד, אלא מקבלים את כל האחים והאחיות כמו שהם, בסובלנות ובאהבה, למרות השוני בין כולם", סיכמה זקס.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?