חופש בירידה

השנה הגרועה בעשור

מבחינת חופש הדת, 2009 היתה שנה קשה ביותר לפי דו"ח של חדו"ש, נכתב ב"יובלוג"

שר החוץ, אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ושר הפנים, אלי ישי מש''ס במליאת הכנסת 18.10.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90שר החוץ, אביגדור ליברמן, ושר הפנים, אלי ישי, בכנסת. כוחה של ש"ס מעולם לא היה רב יותר. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

האם בשנה הראשונה לממשלתם של בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ואהוד ברק יכול הציבור להגיד כי לממשלה הזו הוא פילל? לפחות בתחום הדת והמדינה, לציבור החופשי בישראל חייבת להידלק נורה אדומה, נכתב בבלוג "יובלוג".

דו"ח עמותת חדו"ש (לחופש דת ושוויון), בראשות הרב עו"ד אורי רגב, מציין כי שנת 2009 היתה "השנה הגרועה ביותר בעשור". מקובל לחשוב, ממשיך הכותב, שסחטנות המפלגות החרדיות, ובראשן ש"ס, היא עניין עתיק יומין, ואין להאשים את ראש הממשלה הנוכחי בקיומה.

דו"ח חדו"ש מפריך טענה זו, מכיוון שמעולם כוחה של ש"ס לא היה דומה לזה שיש לה עכשיו – אף שכבר היה לה מספר מנדטים גבוה יותר. בשנה האחרונה גדל תקציב הישיבות החרדיות מ-770 מיליון שקל ללמעלה ממיליארד שקל. המלגה שמקבל אברך בישיבה חרדית כעת היא 880 שקל, בעוד חייל קרבי מקבל מעט יותר מ-700. חייל לא קרבי מקבל כמחצית מסכום זה.

בשנה האחרונה גדל תקציב הישיבות החרדיות מ-770 מיליון שקל ללמעלה ממיליארד שקל

לצד הגידול האדיר בתקציב הישיבות, ביצעה ממשלת נתניהו-ליברמן-ברק קיצוץ חד בתקציב האוניברסיטאות. מה זה אומר על תפיסת העולם של מנהיגי המדינה ועל הדרך שבה הם רואים את עתידה?

בשנה האחרונה גם בוטל החוק שקבע כי משפחות לא יקבלו קצבה מוגדלת בעד הילד הרביעי, הילד החמישי ואילך. מיליארד וחצי שקלים, שיתפרסו על פני שלוש שנים, התווספו לקצבאות הילדים – לטובת הקצבה לילד השלישי ולילד הרביעי בכל משפחה.

דו"ח משרד החוץ האמריקאי מביע דאגה ממצב חופש הדת בישראל, נכתב בבלוג. "הדבר המדהים הוא שנושא זה מטריד הרבה יותר את קברניטיה של מדינה אחרת, מאשר את קברניטי ישראל. נראה שלא על מנהיגי המדינה שלנו יהיה אפשר לסמוך בנושא זה".

 למאמר המלא

 לדו"ח חופש הדת לשנת 2009איך תוכל לפעול?