הנוער מתחזק

שיעורי דת מחוללים סערה במערכת החינוך בהרצליה

בעקבות שיעורי תורה, תלמידים בבתי ספר חילוניים בעיר החלו לחבוש כיפה ולהטיף לשמירת מצוות

רחוב בהרצליה, צילום: ygurvitz, flickrרחוב בהרצליה, צילום: ygurvitz, flickr

בכמה אזורים בהרצליה מורגש לאחרונה תהליך מואץ של התקרבות בני נוער לדת. המדובר בבנים למשפחות חילוניות, תלמידים בבתי ספר חילוניים, שלאחרונה החלו לשמוע שיעורי תורה בבית כנסת. אחד הרבנים שמעבירים את שיעורי התורה הוא הרב שלום בריל.

בכתבה ב-ynet מאת גילי חיימוב נכתב, כי הורי הנערים לא ידעו שילדיהם מתקרבים לדת, עד שאנשי חינוך פנו אליהם וסיפרו להם על בעיות משמעת של התלמידים, המעירים הערות בוטות בבית הספר ומטיפים להתקרבות לדת. הם גם החלו לחבוש כיפות שחורות ולהגיע אתן לבית הספר.

"הם מגיעים לבית הספר ומלמדים את שאר חבריהם מה שלמדו ערב קודם במדרשה", סיפר איש חינוך בהרצליה. "הם מאחרים לשיעור בקביעות וטוענים שהיו צריכים להתפלל. ברגע שמורה מעירה להם, הם צועקים עליה שלא תעיז להגביל אותם בתפילה. המצב מחמיר בעיקר בשיעורי דמוקרטיה, היסטוריה ואזרחות. כשהמורות מנסות להעביר שיעור לתלמידים בכל הנוגע לשוויון זכויות, זוכה כל הכיתה לשמוע הערות בוטות מחלק מהתלמידים כמו 'גוי הוא בהמה ואין לו מקום בעולם הבא'".

הם מאחרים לשיעור בקביעות וטוענים שהיו צריכים להתפלל. אם מורה מעירה להם, הם צועקים שלא תעיז להגביל אותם בתפילה

אנשי חינוך מספרים גם, שהתלמידים האלה מדברים על הצורך לשמור מרחק נגיעה מהבנות. "תלמידים אחרים מאוד כועסים על האמירות שלהם ויוצאים נגד זה. זה יוצר מהומה".

תלמידים סיפרו שהגיעו לשיעורי התורה לאחר שרב ניגש אליהם והזמין אותם לשיעור ניסיון. "הוא ניגש והזמין אותנו לשמוע את דבריו, והגענו... פה אנחנו מתקרבים לדת. הרב הוא כמו חבר שלנו ואנחנו מרגישים שאנחנו לומדים הרבה יותר ממה שאנחנו לומדים בבית הספר", אמרו.

אביו של אחד הנערים המשתתפים בשיעורים אצל הרב אמר: "הבן שלי הולך לשיעור אצל הרב וכל פעם כשהוא חוזר הביתה אני שם לב איך 'ניפחו' לו את הראש. הילד שלי משתנה לי מול הפנים וזה בא לידי ביטוי בכל דבר".

ויקטור גואטה, אחד מאנשי הדת שמלמדים בבתי כנסת בעיר, טען: "בזמן שבעירייה משקיעים במדרכות ובשתילת פרחים. יש פה נערים שאם לא היו מגיעים אלינו, אני חושב שהם היו זרוקים ברחובות. בבתי הספר לא עוזרים להם".

 לכתבה המלאה ב-ynetאיך תוכל לפעול?