הכיוון: צפון

בגלל מצוקת הדיור במרכז, הצפון עומד להתחרד

"ידיעות קרית שמונה": יותר ויותר זוגות צעירים חרדיים מחפשים דירות בערים הצפוניות. חדו"ש דורשת לדאוג למקומות עבודה לחרדים, כדי למנוע היווצרות של מוקדי עוני

חרדים בצפת. צילום: couturiere7, flickrחרדים בצפת. צילום: couturiere7, flickr

הקפאת הבנייה בערים החרדיות ביתר עילית ומודיעין עילית בשנה האחרונה, היתה בין הגורמים העיקריים שדחפו זוגות צעירים חרדים לחפש לעצמם פתרונות דיור הרחק מהמרכז ומיהודה ושומרון. בכתבה מאת אבנר לוטן בעיתון "ידיעות קרית שמונה" מתוארת מגמה של מעבר משפחות חרדיות לאזור הגליל העליון.באזור יש כבר שתי קהילות חרדיות גדולות – בצפת ובחצור הגלילית – וחרדים רבים מגלים עניין גם בטבריה.

"הביקוש מטורף", אמר המתווך נרקיס חניא מצפת. "כל טלפון שני שאני מקבל זה מחרדים". לדבריו, לאחרונה מכר שטח באחת השכונות בעיר, שבו עתידות לקום כ-40 יחידות דיור לחרדים.

בהודעה שפרסמה חדו"ש בעניין נאמר, כי המגמה הגוברת "עלולה לטרפד את תוכנית הממשלה להוציא אברכים לעבוד, משום שבערי הפריפריה מספר מקומות התעסוקה מצומצם.

שחר אילן: "כל ראש עירייה שרוצה להקים עוד שכונה חרדית, צריך לקחת בחשבון שבלי מפעלים ייעודיים לחרדים הוא ייצור איים של מצוקה"

אנו סבורים שאין שום בעיה עם מעבר של חרדים לפריפריה, ובלבד שמי שמקדם את התופעה... ידאג למקומות עבודה עבור התושבים החדשים. אם הדבר לא יקרה, עלולים היישובים המתחרדים להפוך לאיים של עוני". בעקבות פרסום ההודעה, תקף האתר "בחדרי חרדים" את חדו"ש.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הוסיף: "יש הנחה מוטעית בקרב מקבלי ההחלטות, שהחרדים לא צריכים מקומות תעסוקה. חושבים שמדובר באברכים שלומדים בכולל וחיים מקצבאות. זה כבר מזמן לא כך. חרדים זקוקים לתעסוקה, אבל במאפיינים שונים. בעיר כמו מודיעין עילית הוקמו מפעלי היי-טק שמעסיקים נשים חרדיות, במסגרות ייעודיות שלוקחות בחשבון את כל המגבלות שיש להעסקת נשים כאלה. כל ראש עירייה שרוצה להקים עוד שכונה חרדית, צריך לקחת בחשבון שבלי מפעלים כאלה הוא ייצור איים של מצוקה".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "הניסיון מוכיח שכל כניסה של אוכלוסייה חרדית לאזורים חילוניים מלווה במלחמות ובמאבקים קשים. לכן יש לוודא שתכנון האזורים החרדיים ייעשה ברגישות ותוך מתן תשומת לב מקסימלית להימנעות ממלחמת תרבות מיותרת בנושאים כמו שבת וצניעות. אסור שכניסת חרדים תדחק את יתר האוכלוסייה. מי שרוצה להעביר חלק גדול מהאוכלוסייה החרדית לפריפריה בשל מחירי הדירות הזולים, חייב לעשות זאת בצורה שתחזק את הפריפריה ולא תגרום לה נזק לדורות".

לכתבה המלאה ב"ידיעות קרית שמונה"

לידיעה על הפרסום באתר "בחדרי חרדים" איך תוכל לפעול?