יותר מבקרים, פחות אברכים

הפיקוח התהדק

משרד החינוך נלחם בשבועות האחרונים בתופעת האברכים הפיקטיביים. מנכ"ל חדו"ש: אני מקווה שהמהלך יביא למיצוי הדין עם מי שאחראים לדיווחים כוזבים

ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90 (רוחב)ישיבת חברון בירושלים (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: פלאש 90

בבדיקה של משרד החינוך ומשרד האוצר התגלה, כי בכיתות בחינוך החרדי לומדים הרבה פחות תלמידים מהמספרים הרשומים בספרים הרשמיים. בכתבה בחדשות ערוץ 10 מתאר אסף אוזן ביקור של פקחי האוצר ומשרד החינוך בישיבת מיר, שבה אלפי תלמידים.התמיכה שקיבלה הישיבה ב-2010 ממשרד החינוך הסתכמה ב-43 מיליון שקל. הבדיקה נועדה לוודא שמספר התלמידים שעליו מצהירה הישיבה תואם את המציאות.

"אני מקווה שהמהלך שהחלו בו עכשיו, תוצאותיו יביאו לא רק לחיסכון כספי, אלא גם למיצוי הדין עם מי שאחראים לדיווחים כוזבים", אומר הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש.

אין ספק שהנפגעים הראשונים הם החרדים עצמם, תלמידי ישיבות אחרים, אשר יכלו ליהנות מתמיכה מוגברת

לפי הכתבה, הידוק הפיקוח על הישיבות כבר הביא לתוצאות. בדצמבר 2010 נרשמו במשרד החינוך כ-130 אלף תלמידי ישיבות, ואילו בתחילת מרס ירד מספרם ל-121 אלף. ירידה של 6.5%. "אין ספק שהנפגעים הראשונים הם החרדים עצמם, תלמידי ישיבות אחרים, אשר יכלו ליהנות מתמיכה מוגברת", אומר רגב.

הקטנת מספר תלמידי הישיבות המתוקצבים חוסכת למדינה 70 מיליון שקל בשנה. הפיקוח המוגבר רק החל. במשרד החינוך אמרו לערוץ 10, כי מוסד שיתברר כי קיבל כספי תמיכה שלא כדין, יידרש להשיבם מייד.

לצפייה בכתבה בערוץ 10 (דקה 50)איך תוכל לפעול?