נאמן למשיח?

מדוע מסייע שר המשפטים למשיחיסטים ברמת אביב

מה עשה יעקב נאמן בכנס של הזרם המשיחי בחסידות חב"ד ברמת אביב, שלכאורה הקים בעיר מוסדות תוך עבירות בנייה ורישוי, שואל עודד סלע

רמת אביב, צילום: savtadotty, flickrרמת אביב, צילום: savtadotty, flickr

אורחי הכבוד בכנס לגיוס כספים שערכו מוסדות חב"ד ברמת אביב בספטמבר 2009 היו הרב הראשי של תל אביב-יפו, ישראל מאיר לאו, לשעבר הרב הראשי לישראל, וחתן פרס נובל פרופ' ישראל (רוברט) אומן. בוועידה, שמשתתפיה התבקשו לשלם 1,800 שקל תמורת כרטיס כניסה לאולם, השתתף גם שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן.

השתתפותם של שר המשפטים והרב הראשי של תל אביב-יפו מעוררת כמה שאלות נוקבות, כותב עודד סלע בבלוג שלו. לדבריו, חסידות חב"ד היא רק אחד ממגוון זרמים ביהדות וגם בתוכה יש כמה זרמים, ובהם הזרם המשיחי. ברמת אביב התיישבו אנשי הזרם המשיחי, ששורשיו נעוצים בתקופת מחלתו של ראש החסידות, הרב מנחם מנדל שניאורסון. אנשי הזרם המשיחי סבורים כי תפקידם העיקרי של חסידי חב"ד הוא להכריז ולפרסם שהרבי הוא המשיח.

מה המשמעות של השתתפות שר משפטים באירוע שמטרתו גיוס כספים למוסדות שעומדים בעין סערה ציבורית ומשפטית?

"באחרונה", כותב סלע, "החלו חסידי הזרם המשיחי של חב"ד ברמת אביב בהנהגת השלוחים הרב יוסף גינזבורג והרב משה חביב להקים בה מוסדות שונים – רובם ככולם ללא רישיון, ללא היתר ותוך ביצוע עבירות על שלל סעיפים מחוק התכנון והבנייה, תוך הונאת מוסדות העירייה בכל הקשור בהעברת כספים למימון הפעילות, רישיונות להפעלת גנים ותשלום משכורות במסווה של מלגות הפטורות ממס. מדובר ברשימה חלקית, שפרטיה בדוקים ומתועדים".

מה המשמעות של השתתפות שר משפטים באירוע שמטרתו גיוס כספים למוסדות המקיימים פעילות באופן לא חוקי, אשר עומדים בעין סערה ציבורית ומשפטית? שואל סלע. האם ראוי ששר משפטים ייטול חלק ויברך פעילות שנויה במחלוקת, שלא לומר כזו המלווה בביצוע עבירות, כמו זו שתוארה לעיל?

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?