גיור ציוני

שלג: אסור להתפשר על הגיור

יאיר שלג כותב ב"הארץ": גיור ציוני היה צריך לבחון את רצינות כוונותיו של המועמד להצטרף לעם ישראל, לאו דווקא את רצינות כוונותיו לשמור מצוות

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בבית דין רבני (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

סקנדל הגיור שבר בשבועות האחרונים שיאים חדשים, עם המלחמה שהכריזו החרדים האשכנזים על "ההכשר" שהעניק הרב עובדיה יוסף לגיורי צה"ל. אבל מה שמביש במיוחד בכל הסיפור, כותב יאיר שלג ב"הארץ", הוא שתיקתו של הרוב החילוני בישראל.

מעבר לעובדה היסודית שהיחס החרדי למתגיירים גורם עוול חמור לאלפי אנשים הרוצים לחיות כיהודים ולגדל כך את ילדיהם, מוסיף שלג, היחס הזה הוא גם סמל להתרסה החרדית כלפי עצם מהותו של המפעל הציוני. גיור ציוני היה צריך לבחון את רצינות כוונותיו של המועמד להצטרף לעם ישראל, לאו דווקא את רצינות כוונותיו לשמור מצוות. קבלת תפישת העולם החרדית, שרק שמירת מצוות היא הקריטריון לגיור, כמוה כקביעה שהציונות לא שינתה דבר בתפישת הזהות היהודית.

לדבריו, כל מי שרואה עצמו כציוני חייבת לדחות את התפישה החרדית מן היסוד.הסכמה להמשך ההתעללות החרדית במתגיירים

אין להתפשר בעניין הגיור עם החרדים, ואם ברצונם להיפרד בשל כך מעם ישראל, מן הראוי שיבקשו להיפרד גם מתמיכתו הכלכלית

מסיבות של שלום בית קואליציוני, כמוה כהסכמה לשינוי סמל המדינה או ההימנון משיקולים כאלה.

אין להתפשר בעניין הזה עם החרדים, אומר שלג, ואם ברצונם להיפרד בשל כך מעם ישראל, כדאי שיזכרו שני דברים: האחד – רק בזכות העובדה שדורות קודמים של ציונים מרדו בעמדה החרדית יכולים צאצאיהם כיום ליהנות מהישגיה ותמיכתה של המדינה הציונית. השני - אם ייפרדו מעם ישראל, מן הראוי יהיה, אם יש בהם יושר אלמנטרי, שיבקשו להיפרד גם מתמיכתו הכלכלית ויבקשו ממשרד האוצר לנהל "ספרי יוחסין" תקציביים, שלפיהם רק לומדי תורה הרואים עצמם חלק מכלל ישראל זכאים להטבות המיוחדות שהמדינה יכולה להעניק.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?