סקופ ב"בחדרי חרדים"

חשיפה: הודעה לעיתונות של חדו"ש

האתר החרדי "חושף" הודעה לעיתונות, שבה מציע דובר חדו"ש, מוטי אלמליח, כתבה על התחרדות יישובי הפריפריה

הפגנת חרדים ברמת בית שמש נגד ניתוח גופת ילדה 06.05.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חרדים בורחים משוטרים ברמת בית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

דובר עמותת חדו"ש, מוטי אלמליח, שלח לכמה עיתונים הצעה להכין כתבה מקיפה על תהליך ההתחרדות של יישובי הפריפריה. האתר החרדי "בחדרי חרדים" מפרסם ידיעה על ההצעה, כאילו מדובר בחשיפה מרעישה. באתר נכתב:

"רציתי להציע לך נושא מעניין לכתבת סינדיקציה", פותח הדובר בפנייתו האישית לעורכי העיתונים. "הפריפריה מתחרדת במהירות. בשנה האחרונה אנו עדים לעשרות פרויקטים של בנייה לחרדים בלבד בצפון הארץ ובדרומה. לעמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, שאני מדברר, יש מידע מקיף על רוב הפרויקטים לחרדים בפריפריה: בצפת, בחצור הגלילית, בטבריה, ברכסים, בנצרת עילית, בחריש, ברמת בית שמש, בקרית מלאכי, בקרית גת, בנתיבות, באופקים ובכסיף (עיר חרדית חדשה שתקום בצפון הנגב, סמוך לתל-ערד). כל הפרויקטים מסתכמים בכ-60 אלף יחידות דיור שיהיו מוכנות לאכלוס תוך כמה שנים.

"לתופעה שמתעצמת תהיה השפעה על האופן שבו תיראה 'מפת ישראל' בעוד כמה שנים מבחינות רבות. "היא עלולה לטרפד את תוכנית הממשלה להוציא אברכים לעבוד, משום שבערי הפריפריה מספר מקומות התעסוקה מצומצמים. אנו סבורים שאין שום בעיה עם מעבר של חרדים לפריפריה, ובלבד שמי שמקדם את התופעה (בחלק מהמקרים ראשי ערים ומועצות), ידאג למקומות עבודה לתושבים החדשים. אם הדבר לא יקרה, עלולים היישובים

מתוך ההודעה: אין שום בעיה עם מעבר של חרדים לפריפריה, ובלבד שמי שמקדם את התופעה ידאג למקומות עבודה לתושבים החדשים

המתחרדים להפוך לאיים של עוני.

"לתופעה תהיה השפעה על אופי התחבורה העירונית והבינעירונית. אנו סבורים שקווי הפרדה ('קווי מהדרין') חדשים יאושרו כדי לשרת את התושבים החרדים.

"כמו כן, בעמותת חדו"ש כבר מזהים מתחים חדשים שצצים על פני השטח. לדוגמה: ביום חמישי שעבר אישרה מועצת עיריית טבריה שינוי תב"ע לפרויקט חרדי חדש שקם בסמוך לצומת פוריה בכניסה לעיר. במקום מתוכננות כ-2,000 יח"ד לחרדים בלבד.

"ראש העיר חושש ממהומות שבת בכניסה לעיר, והציע ליזמים החרדים קרקע חלופית. היזמים סירבו, ובתגובה העירייה אישרה בסוף השבוע שעבר לבנות במקום רק בתים צמודי קרקע – דבר שפוגע בכדאיות להוציא לפועל את הפרויקט החרדי. "דוגמה נוספת אפשר למצוא בעיר נצרת עילית. שם ראש העיר דווקא מעוניין בתושבים החרדים והוא מחזר אחרי יזמים חרדים במרץ. בעיר מתוכננת שכונת ענק חרדית הכוללת 8,000 יח"ד.

"המטרה של ראש העיר היא 'לייהד' את העיר. כדי לקרוץ לאוכלוסיה החרדית הוא הכריז שישנה את שם העיר (בגלל הקונוטציה הנוצרית) ובחג המולד שעבר הוא אסר על הצבת עצי אשוח ברחובות", מסיים הדובר את פנייתו.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

להפניה לכתבה ב"ידיעות קרית שמונה" על מעבר של חרדים לפריפריהאיך תוכל לפעול?