מעיין התקציב החינוכי

תרמית הליבה

בתי ספר חרדיים רבים אינם מלמדים לימודי ליב"ה, אבל התקציבים ממשיכים לזרום אליהם. חדו"ש מתריעה, כי ההימנעות מלימודי ליב"ה היא האיום הגדול ביותר על החברה הישראלית

תרמית הליבה, תמונה ממוסף ידיעות, 090710תרמית הליבה, מוסף "7 ימים"

בתי הספר של רשתות החינוך החרדיות – מעיין החינוך התורני של ש"ס ומרכז החינוך העצמאי של אגודת ישראל – מחויבים בלימודי ליב"ה (לימודי יסוד בחינוך הממלכתי, שכוללים מקצועות כמו מתמטיקה, אנגלית ומדעים). לפי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, תקציבם של בתי ספר אלה ייפגע, אם תלמידיו לא ילמדו תוכנית ליב"ה מלאה.

אבל מתחקיר שפרסם אמיר שואן ב"7 ימים", מתברר כי לא מעט בתי ספר בשתי הרשתות אינם עומדים זה שנים בדרישה ללמד לימודי ליב"ה, ולמרות זאת תקציביהם לא נפגעו. ברשימות של המפקחים על שתי הרשתות נכללים בתי ספר רבים שמלמדים לימודי ליב"ה באופן חלקי, אבל מקבלים תקציב מלא. לפי חישוב של משרד החינוך, הרשתות החרדיות קיבלו 147 מיליון שקל, למרות הימנעותן מלימודי ליב"ה.

 לקריאת התחקיר המלא

"הגיע הזמן להבין שאחרי האיום הביטחוני שישראל מתמודדות אתו, התופעה של סירובה של האוכלוסייה החרדית להנחיל

אורי רגב: "העדר פיקוח על תוכנית הליב"ה הוא מכשיר בידי המנהיגות החרדית, המבקשת כנראה לשמר את הבורות ולהנציח את העוני וההתבדלות"

את תוכנית הליב"ה והיעדרה משוק העבודה הוא האיום הגדול ביותר", אמר בתגובה מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "מדובר למעשה בתהליך של הליכה לאבדון. כך אומרים כלכלנים בכירים, בראשם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, שמזהים את בעיית האבטלה במגזר החרדי כאחת הרעות החולות של המשק.

"העדר פיקוח על תוכנית הליב"ה הוא מכשיר בידי המנהיגות החרדית, המבקשת כנראה לשמר את הבורות ולהנציח את העוני וההתבדלות. הרבנים רוצים שהקהל החרדי יישאר בור, יתבדל ולא ישתלב בשוק העבודה. הם פוחדים שהחרדים יפעילו מחשבה חופשית ורצון חופשי, ואז אולי יבחרו באורח חיים פחות מחמיר. תוכנית הליב"ה חייבת להיאכף. אם יש גורמים שמסרבים לאמץ אותה, אסור שמדינת ישראל תממן אותם אף לא בפרוטה אחת".איך תוכל לפעול?