היהודייה שנדרשה להתגייר

ג'סיקה לא גרה כאן יותר

ג'סיקה פישמן עלתה לישראל כיהודייה, שירתה בצה"ל וביקשה להמשיך את חייה כאן, אבל נאלצה לעזוב. הסיבה: אמה התגיירה בגיור רפורמי ומבחינת הרבנות היא לא נחשבת יהודייה. חדו"ש: עוד דוגמה לפער הגדל בין ישראל לתפוצות

ג'סיקה פישמן. צילום: שייאנה פישמןג'סיקה פישמן. צילום: שייאנה פישמן

ג'סיקה פישמן גדלה בבית יהודי שומר מצוות בסנט פול שבמינסוטה, ארצות הברית. בכל שבת הלכה עם משפחתה לבית הכנסת, אמה התנדבה בהדסה, הם שמרו כשרות, חגגו את חנוכה ופסח וצמו ביום הכיפורים. כשהיתה בת 14 באה ג'סיקה, ששמה העברי הוא תמר, לראשונה לישראל. כבר אז החליטה שהיא רוצה לחיות כאן. בבגרותה מימשה שאיפה זאת ועלתה לארץ.

סמדר שיר כותבת ב"ידיעות אחרונות", כי אף שפישמן שירתה בצבא, היא נתקלה בקשיים רבים.

לקריאת הכתבה המלאה

בין השאר, בן זוג שעמו רצתה פישמן להתחתן סירב ודרש ממנה להתגייר. הנימוק: אמה – שגדלה בבית נוצרי – התגיירה בגיור רפורמי. גם אנשי הממסד האורתודוכסי בישראל נכנסו לתמונה ומשמצאו שאמה עברה גיור רפורמי, קבעו שג'סיקה אינה יהודייה. כשהבינה שנקלעה למבוי סתום, החליטה להיפרד מבן זוגה

מנכ"ל חדו"ש אורי רגב: "הצעת חוק ברית הזוגיות עלולה לגרום לכך שגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים – שהם הרוב המכריע של הגיורים בארצות הברית – לא יוכרו גם לצורך חוק השבות"

ולחזור לארצות הברית.

"הסיפור של ג'סיקה הוא סיפור אנושי עצוב, חזק ורב עוצמה, שמדגים את הפער ההולך ומתרחב בין ישראל לבין המנהיגות היהודית בארצות הברית", אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, לסמדר שיר.

למשבר, לדבריו, גרמה הצעת חוק ברית הזוגיות של חבר הכנסת דוד רותם מישראל ביתנו. "הצעת החוק שלו נועדה, לכאורה, להגביר את מספר הגיורים האורתודוכסיים בישראל, אבל בפועל היא מעניקה לראשונה לרבנות הראשית את סמכות הגיור בישראל. והיא עלולה לגרום לכך שגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים – שהם הרוב המכריע של הגיורים בארצות הברית – לא יוכרו גם לצורך חוק השבות".

לסרטון עם ג'סיקה פישמן:

 איך תוכל לפעול?