כבוד ועצמות

מאבקי הכבוד של אתרא קדישא וחילול הקברים ביהוד

המניע להפגנות נגד חילול קברים ביהוד היה הצבת מפקח שלא מטעם אתרא קדישא באתר שבו התגלו קברים

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

עשרות מפגינים חסמו לתנועה את כיכר השבת בירושלים ביום ראשון, 20 בפברואר, במחאה על מה שהגדירו חילול עצמות ביהוד. מוקדם יותר באותו יום, מדווחים דוד כהן וניצן ארליך ב"כיכר השבת", הפגינו עשרות מאנשי נטורי קרתא במקום ביהוד שבו מבצעת חברת אפריקה ישראל עבודות, שלטענתם פוגעות בקברים.

אפריקה ישראל היא חברה בבעלותו של איש העסקים החרדי לב לבייב. המאבק החל לאחר שבשטח שבו עובדת אפריקה ישראל התגלו פריטים עתיקים. על פי החוק, החברה הזמינה את נציגי רשות העתיקות, שערכו בדיקה קפדנית. בקצה מגרש בבעלות החברה נחשף פיר, שעל פי החשד יש בתוכו קבר עתיק.

ראשי החברה פנו לארגון אתרא קדישא, וביקשו לשלוח נציגים שיבחנו את הפיר. "אמרנו לרשות העתיקות שלא נבצע שום עבודה באזור הפיר ללא נוכחותם של נציגים מטעם אתרא קדישא", אמר בכיר באפריקה ישראל ל"כיכר השבת".

בכיר באפריקה ישראל: "מדובר באטימות של אתרא קדישא. מה, המפקח של הרב קרליץ פחות חשוב מהמפקחים שלהם?"

"פנינו לאתרא קדישא פעם אחר פעם שישלחו נציג – אך לא קיבלנו מענה מסודר. לאחר מעשה התברר לנו שהנציגים של אתרא קדישא מסוכסכים עם רשות העתיקות ומכאן החלו מלחמות כבוד". כדי לזרז את ההליכים פנתה אפריקה ישראל לבית הדין של הגר"נ קרליץ, שהחליט כי בשטח העבודות יוצב מפקח מטעם האגודה למניעת חילול קברי ישראל.

המפקח נכח באתר, לצד אנשי רשות העתיקות. המהלך פגע באתרא קדישא, ושם החליטו לנקום. "הם שלחו לכאן אברכים תמימים, אחרי שניתקו אותם מהכולל בכסות של סיפורי בדים, ואלה הפגינו כאן נגד חילול קברים", אמר הבכיר מאפריקה ישראל. "מדובר ברשעות ובאטימות של אתרא קדישא. מה, המפקח של הרב קרליץ פחות חשוב מהמפקחים שלהם?"

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?