החזון של חדו"ש

תארו לעצמכם מציאות

ישראל והיהדות בעידן של חופש דת ושוויון

שנת חדושנת חדו"ש. עיצוב: אריה זונשיין

תארו לעצמכם מציאות בה היהדות פורחות באלפי צבעים וגוונים במדינת ישראל. תנועות דתיות וחילוניות להתחדשות יהודית צומחות ורבים שחיפשו משמעות בחוכמות המזרח מפלסים נתיבים יצירתיים ביהדות.

תארו לעצמכם מציאות שבה כל אזרח ישראלי יכול להתחתן במולדתו בטקס דתי או אזרחי על פי בחירתו. איש לא יצטרך לצאת מגבולות הארץ כדי להנשא.

תארו לעצמכם מציאות שבה נטל השירות הבטחוני מתחלק בצורה שיוויונית, גם בחורי ישיבות חרדים משרתים בצבא, ומי שאינו משרת בצבא משרת בשירות אזרחי חיוני.

תארו לעצמכם מציאות בה איש לא ידרש להתדיין בפני בית דין רבני, שרעי או בית דין דתי אחר נגד רצונו. רק מי שמקבלים את סמכות הדיינים והחוק הדתי יתדיינו על פיו ויתגרשו על פיו.

תארו לעצמכם מציאות שבה בכל בתי הספר מלמדים מקצועות משותפים בסיסיים: מתמטיקה ומדעים, אזרחות ואנגלית. תוכנית כזו תאפשר להורים לחנך את ילדיהם על פי דרכם, אבל גם תחזק את האחדות בחברה הישראלית, ותבטיח לכל בוגר אפשרות הוגנת להשתלב בשוק העבודה ובלימודים גבוהים.

תארו לעצמכם מציאות שבה המדינה נוהגת באופן שווה בכל ביטוי וזרם של היהדות ושל דתות אחרות, מכירה בחופש הדת והחופש מדת של כל ישראלי, מחלקת משאבים באופן שוויוני וצודק, ונוהגת בכולם כבוד.

תארו לעצמכם מציאות שבה הכשרות חדלה להיות מכשיר ללחץ על בעלי עסקים, לחלוקת משרות, ולכפיית שמירת שבת וצניעות. במציאות הזו כל מסעדה ואולם בוחרים כשרות ברמה שנראית להם, מפרסמים בגלוי את זהות נותן ההכשר, וכל לקוח מחליט מהי רמת הכשרות שהוא רוצה.

תארו לעצמכם מציאות שבה בכל בתי הספר מלמדים מקצועות משותפים בסיסיים: מתמטיקה ומדעים, אזרחות ואנגלית. תוכנית כזו תאפשר להורים לחנך את ילדיהם על פי דרכם, אבל גם תחזק את האחדות בחברה הישראלית, ותבטיח לכל בוגר אפשרות הוגנת להשתלב בשוק העבודה ובלימודים גבוהים

תארו לעצמכם מציאות שבה נשים לא ירדפו בשם הדת ולא יסבלו אלימות בשם הדת. איש לא יתנכל להן או יתקוף אותן בשם הצניעות, אי אפשר יהיה לסחוט אותן לצורך גט ואיש לא ישפיל אותן בדרישות כמו לשבת בחלק האחורי של האוטובוס.

תארו לעצמכם מציאות שבה הכניסה ליהדות תהיה מחבקת ומכילה. אחינו עולי חבר המדינות שהם בני משפחה של יהודים יוכלו להצטרף לעם שהם חולקים את גורלו. הרבנים המגיירים יפעלו ברוח מקילה. הגרים לא יצטרכו לחשוש שהגיור שלהם יבוטל בדיעבד.

תארו לעצמכם מציאות שבה ילדינו לא צריכים לנהוג בליל שבת, כי תעמוד לרשותם תחבורה ציבורית ומספר התאונות יורד פלאים. התחבורה הציבורית תהיה בהיקף ממוצמם וישמר אופיה המיוחד של השבת, אבל קשישים וצעירים, מוגבלים ומעוטי אמצעים לא יכלאו בבתיהם בסופי שבוע.

תארו לעצמכם מציאות שבה כאשר נמצאים קברים עתיקים בשטח המיועד לכביש או לפרוייקט גדול מעבירים אותם בכבוד למקום אחר, כפי שמאפשרת ההלכה. תוכניות פיתוח חשובות לא יתעכבו שנים והמדינה לא תבזבז עשרות מיליוני שקלים על שינוי תוכניות והקמת מנהרות טומאה.

תארו לעצמכם מציאות שבה המשק הישראלי צומח במהירות גוברת בשל כניסת גברים חרדים לשוק עבודה. למדינה יהיו עוד כמה מיליארדי שקלים להשקיע בבריאות, בחינוך וברווחה, והאוכלוסיה החרדית יוצאת ממעגל העוני.

תארו לעצמכם את דמותה של החברה ואיכות החיים במדינה, אם ישראל באמת תגשים את הבטחת מגילת העצמאות להשתית את המדינה על "יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל" , ועל עקרון "חופש הדת והמצפון".

לחתימה על החזוןאיך תוכל לפעול?