עוד פשרה כזו

הרב יוסף נכנע: אפשר לבטל גיור

כמו בשנות ה-90, אריה דרעי שוב הוביל את הרב עובדיה לכניעה לרבנים האשכנזים. הפגנת ההמונים האשכנזית נגד מנהיג ש"ס בוטלה, לאחר שהסכים לנוסחה שגר שלא התכוון לשמור מצוות לא ייחשב יהודי

מנהיג שמנהיג ש"ס לשעבר, אריה דרעי, במשרדו בירושלים. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

לחץ כבד שהפעילו רבנים חרדים-אשכנזים גרם למנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, לפרסם הבהרות הלכתיות המצמצמות את ההכשר הגורף שנתן לגיורי החיילים בצה"ל. דבריו של הרב יוסף הועלו על הכתב במסמך מיוחד שחיברו רבני ש"ס. רבני הפלג הבדלני "העדה החרדית" קראו את הדברים והודיעו כי יבטלו את עצרת המחאה נגד הרב שתוכננה להתקיים בהמשך השבוע, מדווח יאיר אטינגר ב"הארץ".

בפסק הלכה גורף שנתן בינואר קבע יוסף: "גיורי צה"ל תקפים על פי תורתנו הקדושה". אבל ב-20 בפברואר הבהיר כי הדברים נוגעים רק למתגיירים שהיו כנים בהצהרתם, כי הם מחויבים לקיים מצוות. מתגיירים שיתגלה כי הונו את דייני הגיור, ייחשבו "יהודים מומרים" שלא יוכלו, למשל, להינשא כדת משה וישראל.

בידיעה של קובי נחשוני ב-ynet נאמר, כי הפשרה הושגה בתיווכו של אריה דרעי. הפשרה מספקת לרבנים האשכנזים סולם לרדת בו מהעץ הגבוה, לאחר הצהרות לוחמניות שהשמיעו בימים האחרונים. מהרב יוסף ומהרב הראשי הספרדי שלמה עמאר היא חוסכת עצרת המונים משפילה נגדם. כל זה הושג, בלי

הרב חיים אמסלם: "כל המבין בהלכה יודע שהפסק של הרב לא זקוק לשום הבהרה. הוא הכיר בצורה גורפת, וכל פרשנות שתיווצר עכשיו בעקבות ההבהרה רק תסיג את הגיור לאחור"

שמישהו מהצדדים יחזור בו מעמדותיו העקרוניות. מי שיסבלו מהפשרה יהיו בעיקר המתגיירים, שחייהם ייעשו קשים יותר.

הפשרה בין רבני ש"ס לרבני "העדה החרדית" הושגה בתום ימים מתוחים, שכללו השמצות, איומים הדדיים ומאמרים ארסיים בעיתונות וספינים. לבסוף הגיע יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, לביתו של הרב יצחק טוביה וייס, מנהיג "העדה החרדית". ישי הביא מסמך המצטט פסק הלכה ישן של הרב עובדיה, שבו הוא קובע כי גר שאינו מקיים מצוות ולא התכוון לקיים מצוות הוא "יהודי מומר". שלושה רבנים בכירים בש"ס והרב עובדיה חתמו על המסמך.

ראשי המחנה הספרדי ראו בפשרה הישג, אבל ח"כ הרב חיים אמסלם, שנפלט מש"ס בין השאר על רקע מאבקו למען הקלה בגיורים, הגיב בכעס. "ממתי הרב עובדיה יוסף צריך להתחשב בעדה החרדית, שלא נהגה בו כבוד מעולם?... כל המבין בהלכה יודע שהפסק של הרב לא זקוק לשום הבהרה. הוא הכיר בצורה גורפת, וכל פרשנות שתיווצר עכשיו בעקבות ההבהרה רק תסיג את הגיור לאחור", אמר אמסלם.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?