עלייה בתקיפות, ירידה בגיוס

עשרות חיילים נוצרים התלוננו על תקיפה. 0 כתבי אישום

חיילים נוצרים סובלים מהתקפות פיזיות ומאיומים, בעיקר מצד שכניהם המוסלמים, אבל לדבריהם הצבא והמשטרה אינם מגינים עליהם

האב גבריאל נדאף, ראש פורום גיוס הנוצרים, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: משה מילנר, לע''מהאב גבריאל נדאף, ראש פורום גיוס הנוצרים, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: משה מילנר, לע''מ, ויקיפדיה

ערב חג המולד האחרון נסע סמל מ', לוחם נוצרי ששירת בחטיבת כפיר, לביתו בנצרת. כששכניו המוסלמים ראו אותו במדי צה"ל הם החלו לקלל אותו ולאיים עליו: "זבל", "ערבי מניאק", "נשרוף אותך ואת האחים שלך", "נרצח אותך", "תעיף את מדים מעליך יא חתיכת בוגד".

מ' הגיע לבית הוריו בשלום, אבל הבית עצמו הותקף באבנים ובבלוקים. אחד התוקפים אף השליך רימון רסס על הבית. מ' סיפר לחדשות 2 שבלית ברירה זרק שלושה רימוני הלם שהיו באפוד שלו כדי להניס את התוקפים. לדבריו, מפקדו בצבא והמשטרה בנצרת לא פעלו כדי להגן עליו. "זו היתה הגנה עצמית, לא היתה לי ברירה. רק אחרי שזרקתי את הרימונים פתאום המשטרה הגיעה ואת מי עצרו? אותי. לא את הפורעים שאיימו לרצוח אותי ואת משפחתי", אמר.

בתחילת השבוע שעבר טען ע', לוחם בחטיבת כפיר המתגורר בכפר ערבי בצפון, שהותקף סמוך למרכז קניות בנצרת. לדבריו, כ-15 אנשים תקפו אותו והכו אותו קשות מכיוון שהוא נוצרי שמשרת בצבא. "הם בעטו בי, קיללו אותי, ירקו ואיימו לרצוח אותי", אמר ע'. בעקבות חקירה של המשטרה נטען כי ע' בדה את סיפור התקיפה והוא עצמו אף הודה בכך.

ע' נחקר על ידי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) ושוחרר ביום שלישי למעצר בית. בשיחה עם מקורביו אמר: "לא בדיתי את הסיפור. סיפרתי את האמת – שהותקפתי בגלל שאני משרת בצבא. חששתי לספר הכל במשטרה מהפחד שיפגעו בבני משפחתי". מצ"ח ממשיכה לחקור את התקרית.

מ' וע' הם שניים מכ-400 ערבים נוצרים המשרתים בצה"ל. הגיוס של נוצרים לצבא עלה בשנים האחרונות, בעיקר בעקבות פעילותם של האב גבריאל נדאף ובכירים אחרים בעדה, המעודדים צעירים נוצרים להצטרף לצבא.

בשנה האחרונה, עקב העלייה באיומים, חלה ירידה של כ-30% במספר המתגייסים הנוצרים

לדברי נדאף, העלייה בגיוס של נוצרים נתקלת בתגובות קשות ואף אלימות, בעיקר מצד ארגונים מוסלמיים קיצוניים. "היו פגיעות פיזיות, הצתות כלי רכב, ניקוב גלגלים, קללות, איומים ברצח ומה לא", סיפר נדאף.

בשנה האחרונה, עקב העלייה באיומים כלפי בני הקהילה הנוצרית וחוסר ההתייחסות מצד המשטרה והצבא לתופעה, חלה ירידה של כ-30% במספר המתגייסים הנוצרים. היום משרתים בצה"ל כ-400 נוצרים. מרביתם משרתים ביחידות קרביות וכ-40% מהם משרתים בקבע. בשנתיים וחצי האחרונות הוגשו למשטרה יותר מ-40 תלונות של חיילים נוצרים, בני משפחותיהם ואנשי דת נוצרים שהותקפו על ידי מתנגדי הגיוס. בעשרות מקרים אחרים לא דיווחו החיילים למשטרה על פגיעה שחוו, מתוך חשש לשלום בני משפחתם.

התקיפות האלימות כללו ניקוב צמיגי מכוניתה של קצינה נוצרייה, הנחת דגלי פלסטין בכניסה לביתו של קצין ביחידה מובחרת והשלכת אבנים על ביתו, יידוי אבנים על ביתה של חיילת מגוש חלב ותקיפות פיזיות בתחנות הסעה, איומי רצח והסתה.

בכנסת הקודמת קיימה ועדת הפנים של הכנסת, אז בראשות מירי רגב, שני דיונים בהתנכלויות לחיילים נוצרים. באחד הדיונים התברר שחלק מהתלונות נחקרו והועברו לפרקליטות, אבל לא הוגש אפילו כתב אישום אחד על תקיפה של חייל נוצרי.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה״ל פועל רבות במטרה לקדם את ערך השוויון ומניעת גזענות אל מול כלל האוכלוסיות בקרב משרתיו ומקיים הסברה בנושא. בנוסף, לקראת החגים הייחודיים לאוכלוסיות השונות, ביניהן בני הקהילה הנוצרית, יוצאת איגרת מטעם חיל החינוך המופצת לכלל משרתי צה״ל".

משטרת ישראל מסרה בתגובה: "ככל שמגיע לידיעת המשטרה חשד לביצוע עבירה פלילית, כל שכן תקיפת חיילים על רקע שירותם הצבאי, הנושא מטופל במלוא החומרה ובאופן נחוש ומקצועי".

לכתבה בחדשות 2איך תוכל לפעול?